Sözcü Plus Giriş

Kemik iliği nakli bekleyen hastalar için umut olacak “Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi”ne (Türkkök) gönüllü verici olmak için kaydolanların sayısı 30 bine yaklaştı. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde yürütülecek proje kapsamında ilerde kordon kanlarının da toplanması planlanıyor.

Kök Hücre Vakfı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, bir süre önce Diyarbakır’da gerçekleştirilen 5. Ulusal Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Kongresi’nde, ülkede kök hücre tedavisinde gelinen son durum ve yeni gelişmelerin, bu alanındaki önde gelen uzmanların da katılımıyla masaya yatırıldığını belirtti.

Kemik iliği vericisi olmak isteyen gönüllülerden kan örneklerini Türk Kızılayı’nın topladığını, kısa süre içinde sayının 30 bine ulaştığını anlatan İlhan, “Bu rakamın yakın zamanda 200 bini bulması, daha sonra da kordon kanı bankacılığının başlaması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın bu konuda olumlu kararlar alması, üniversitelerin de gerekli katkıyı vermesi nedeniyle geçen yıl ülkemizde kemik iliği nakli sayısı 4 bine yaklaştı ve Avrupa’da ön sıralara çıktı” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İlhan, bu hastaların yüzde 4-5’inin yabancı hasta olmasının başka bir memnuniyet verici gelişme olduğuna dikkati çekerek, Türkkök Projesi’nin aktif hale gelmesiyle kemik iliği verici bankasının sadece ulusal değil uluslararası düzeyde de hizmet vermesinin öngörüldüğünü belirtti.

Ulusal kemik iliği bankası kurulacak

Kök Hücre Vakfı Başkanı Prof. Dr. İlhan’ın verdiği bilgiye göre, Türkkök Projesi ile Türkiye’de kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar ve çok sayıda gönüllü vericiye ait doku grubu bilgilerinin depolandığı “Ulusal Kemik İliği Bankası” (UKİB) kurulacak.

AA