Kontrolsüz diyetler sağlığınızın düşmanı

Uzman kontrolünde uygulanmayan diyetler metabolizmayı bozuyor.

Kontrolsüz diyetler sağlığınızın düşmanı

“Ne yesem ne içsem yarıyor” diyenlerdenseniz o zaman metabolizma hızınızı ölçtürmenizde yarar var. Diyet yapıyorsunuz fakat kilo veremiyorsunuz… Arkadaşınız sizden daha fazla yemek yediği halde sizden çok zayıf ise… Metabolizma hızınızın kaç olduğunu öğrenmenizde yarar var. Metabolizma hızının kilo vermekle çok ilgisini olduğunu Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, konuyla ilgili şu bilgileri erdi:

KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİYOR

“Bazal metabolizma hızı (BHM), fiziksel olarak tamamen dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji miktarıdır. Bazal Metabolizma hızının bilinmesi, kalori ihtiyacını belirlemek ve kilo kontrolünü sağlamak için çok önemlidir. Metabolizma hızı kişiden kişiye değişir ve pek çok faktörün etkisine açıktır. Yaşam boyu sağlıklı kilo verimi, kilo kazanımı ve kilo koruma için metabolizma hızının bilinmesi gerekmektedir. Metabolizmayı etkileyebilecek faktörleri kişinin kendisinin de değerlendirmesi gerekmektedir. Bunlar; yaş, cinsiyet, hormonal durumlar, menopoz, kişinin egzersiz seviyesi ve kalıtımsal özellikleridir.”

ERKEKLERİN METABOLİZMASI DAHA YAVAŞ

“Yaşın ilerlemesiyle BMH yavaşlamaktadır, gençlerde yüksek iken, yaş ilerledikçe azalır. Yaş ilerledikçe menopoz gibi hormonal etkilerin yanında; yağ yüzdesinin artması, hareketin azalması gibi birçok faktör etkilemektedir. Yaş ilerledikçe kilo vermenin yavaşlaması bu sebeptendir. Özelikle ailesinde kilo fazlalığı bulunan kişiler kilo almaya daha yatkındır. Erkek ve kadınların vücut bileşimleri farklıdır. Erkeklerin yağ yüzdesi yüzde 12-21 arasında iken kadınlarda bu oran yüzde 20- yüzde 33 arasında değişmektedir. Erkeklerde kadınlara göre yağ oranı düşük, kas oranı yüksek olduğundan dolayı, erkeklerde metabolizma hızı kadınlara göre daha hızlıdır.”

UZUN SÜRELİ DİYETLERE DİKKAT!

“Uzun süre kilo alıp vermek, sık sık diyet yapmak, kilo verip tekrar geri almak veya şok diyetler, sağlıksız zayıflama yöntemleri uygulayarak hızlı kiloların verilmesi gibi faktörler sonucunda metabolizma hızı yavaşlamaktadır. Özellikle yoyo dediğimiz kilo al ver döngüsü kilo vermeyi gittikçe zorlaştırır. Vücut ısısının yükselmesi de metabolizma hızını artırır. Kadınların gebelik dönemlerinde kan hacminin artması kalp atımının artması sebebi ile metabolizma hızını artmaktadır.”

Loading...