Sözcü Plus Giriş

 

ABD’ deki Harvard Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, “sevgi ya da bağlanma hormonu” olarak da adlandırılan oksitosin hormonunun erkeklerin özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmasını sağladığını ortaya koydu. Bilim adamları, ortalama 27 yaşındaki erkek katılımcılardan bazılarından oksitosin içeren, diğerlerinde içinde tuzlu su bulunan burun spreyi kullanmasını istedi. Bir saat sonra kahvaltı verilen katılımcılardan oksitosin alanların tek dozdan sonra bile daha az yağlı yiyecek tükettiği görüldü.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR

Ayrıca yan etkisi bulunmayan oksitosin spreyinin insülin hassasiyetini arttırdığı ve metabolizmayı hızlandırdığı da saptandı. Araştırmaya imza atanlardan Elizabeth Lawson, konuyla ilgili başka araştırmalar gerekse de sonuçların obezite ve metabolizma sorunlarının tedavisine ışık tuttuğuna dikkati çekti.

OKSİTOSİN ERKEKLERİN SEVGİLİSİNİ DAHA ÇEKİCİ BULMASINI SAĞLIYOR

Araştırmanın sonuçları ABD’de pazar günü 97’ncisi düzenlenecek Endokrin Derneği’nin konferansında ayrıntılı şekilde sunulacak. Daha önce yapılan araştırmalar oksitosinin hormonunun erkeklerin sevgililerini daha çekici bulmasını sağladığını ve sarhoşluğun etkilerini azalttığını ortaya koymuştu.

Yayınlanma Tarihi:15:48,