Ömür boyu ilaç içmekten kurtuldu

Genç kadının kalp kapağı rahatsızlığı robotik cerrahiyle tedavi edildi.

Ömür boyu ilaç içmekten kurtuldu

38 yaşındaki 2 çocuk annesi Yasemin Saka, çocukken geçirdiği bir boğaz enfeksiyonu sonrasında kalp kapaklarının fonksiyonunu yitirdiğini öğrendi. Uzun bir süre ilaç tedavisi uygulanan genç kadına halsizlik, nefes darlığı, ayaklarında ve kollarında şişme şikayeti ile başvurduğu hastanede doktorlar tarafından acilen ameliyat olması gerektiği söylendi. Saka, Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan robotik cerrahi operasyonu ile yaşama yeniden tutundu.

“Çocukluktan, 16 yaşımdan beri vardı. Boğaz enfeksiyonu, boğazımdan kalbime yürümüş tabiri caizse. Ayaklarımda şişme oldu, kollarımda dirseklerimde. Tedavi oldum, aradan belli bir zaman geçtikten sonra tekrarladı bu hastalık. Tekrar ayaklarım ve kollarım şişti. Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doktorlarımız baktılar, ameliyat ettiler sağlığıma kavuşturdular, Allah razı olsun. Bu arada çocuk yaşta geçirdiğim için önemsiyorum, kendi çocuklarımda da çok dikkat ediyorum boğaz ağrısına, boğaz şişliklerine.” diyerek mutluluğunu dile getiren genç kadın geçirdiği operasyon sonrası sağlığına kavuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Çekmece Bölgesi Genel Sekteri, kalp damar cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. İhsan Bakır, Yasemin Saka'nın nefes darlığı ve yorgunluk şikayeti ile kendilerine başvurduğunu kaydediyor.

“Yapılan eko tetkikinde mitral kapağında darlık tespit ettik. Aynı zamanda yetersizlik de vardı. Altta yatan neden romatizmal kalp kapak hastalığı. Bu tür hastaları iki türlü ameliyat etme imkanımız var. Biri önden konvansiyonel yöntem dediğimiz vatandaşın anlayacağı dilde, iman tahtasını tamamen keserek ameliyat edebiliyoruz. Diğer yöntem de robotik cerrahi. Ülkemizde robotla tamir etme şansımız var. Robot bize yardımcı oluyor , cerrahi sahayı 20 kat kadar büyütüyor. İşlemlerimizi çok hassas bir şekilde yapmamızı sağlıyor.” dedi.

Kalp kapağı tamirinin cerrahi açıdan zor bir işlem olduğunu ve bu zor operasyonun tecrübeli ellerde yapılması gerektiğini aktaran Bakır, şunları kaydetti:

İlk kez gerçekleşti

“Bizim için zor bir operasyon ama hasta için ameliyat sonrası çok konforlu. Hastalarımız kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda kalmıyorlar zira ilacın ciddi yan etkileri var. Kalbin zarını kullanarak tamir işlemini gerçekleştirdik. Şu anda kalp zarı kapağın etrafında duruyor ve kapağın normal bir şekilde fonksiyon görmesini sağlıyor. Eski yetersizlik sıfırlanmış durumda, akciğerlere giden kan akımı da normal düzeye geldi. Robotla bu ameliyatı kamu hastanesinde ilk kez yapmış olduk. Normalde açık yöntemle kalp zarını kullanarak tamir işlemini gerçekleştiriyorduk. Şu an hastanın memesinin altında 4 santimlik, bir de küçük küçük birer santimlik 4 ayrı kesi var. Kasık bölgesinde de 3-4 santimlik bir kesi bulunuyor. Hastamız mayo ve üst kısmı açık bir kıyafet giydiği zaman iman tahtasının olduğu bölgede hiçbir iz görülmeyecek. Açık ameliyat yapılsaydı hastamızın normal hayata dönüşü yaklaşık 2 ay sürecekti. Kemiğin kaynaması uzun süreceği için hastamızı normal hayatından alıkoyacaktı. Hastamız ev işlerine hızlı bir şekilde dönebilecek hatta evine arabasını kullanarak gidebilir.”

“İlk 10’dayız”

Prof.Dr. İhsan Bakır, Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'nde robotla yaptığımız kalp ameliyatı sayısının 200'e ulaştığını vurguluyor. “Bu çok büyük bir oran. Şuanda dünyanın sayılı merkezleri arasına girdik diyebiliriz, Avrupa'da çok iyi dediğimiz merkezler yılda 50 tane vaka yapıyorlar, ilk 10'dayız diyebilirim.”