Otizm gözden anlaşılıyor

Yapılan araştırmalar sonucu otizmli çocukların göz hareketlerinin daha farklı olduğu tespit edildi.

Otizm gözden anlaşılıyor


İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre gözlerini akranlarından daha hızlı hareket ettiren bebeklerde otizm sendromu görülme riski daha fazla. Bugüne kadar kesin bir tedavisi olmadığı için otizmde erken teşhis büyük önem taşıyor

Hürriyet’in haberine göre; bebeklerin göz hareketleri dış dünyayla ne kadar ilişki içinde olduğunu gösteren ve gördüklerini ne kadar hızlı anladığını ortaya koyulan önemli bir işaret olarak değerlendiriliyor.

GÖZ HAREKETLERİ OTİZMİ BELLİ EDİYOR

104 bebeğin göz hareketlerini özel bir teknolojiyle ölçen bilim adamları hareketli bir resme bakarken gözlerinin ne hızda hareket ettiğini anlamaya çalıştı. Bebeklerin çoğu gözlerini her saniye iki kere hareket ettirirken, daha sonra otizm teşhisi koyan bebekler saniyede 3 kere hareket ettirdi.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Sam Wass henüz bu sonucun bir şeyleri anlamak için net bir cevap yaratmadığını, yolun daha çok başında olduklarını söyledi. Otizmi olan yetişkinlerin göz hareketleri de ölçüldüğünde otizm sendromu yaşamayanlara göre daha hızlı olduğu tespit edildi.

 

Loading...