Sakın hasta olmayın!

Türkiye’de 17 bin 306 kişiye bir ambulans düştüğü belirlendi yeni hedef 16 bin 923 kişiye bir ambulansın düşmesi.

Sakın hasta olmayın!

Kamil ELİBOL – ANKARA

Türkiye'de 17 bin kişiye bir ambulans düştüğü belirlendi. Sağlık Bakanlığı'nın 2015 yılı performans programında yer alan verilere göre, 112 acil servis hizmetinde ambulans başına düşen nüfus, 2014'de 17 bin 306 oldu. Bakanlık, bu yılki hedefini ise 16 bin 923 olarak belirledi. Bu hedefe ulaşılırsa 2015’de 16 bin 923 kişiye bir ambulans düşecek.

2.9 MİLYAR LİRA BÜTÇE

Programda, ambulans modellerinin yenilenmesine devam edileceği, hava ve deniz ambulans sisteminin iyileştirileceği, motosikletli acil yardım ekiplerinin nitelik ve niceliğinin artırılacağı kaydedildi. 2015 yılına yönelik bu çalışmalar için 2 milyar 923 milyon lira bütçe ayrıldı.

Sağlık alanındaki Ar-Ge rakamları da dünya sıralamasında Türkiye'nin konumunu ortaya çıkardı. Programda, sağlık alanında ABD'de 57 milyar dolar, AB'de 31 milyar dolar, Japonya'da 18 milyar dolar Ar-Ge harcaması yapıldığına dikkat çekilirken, Türkiye'de bu rakamın; 1,7 milyar lira kamu, 197 milyon lira özel sektör olmak üzere toplam 1.9 milyar lira olarak gerçekleştiği anlaşıldı.

GECE UÇUŞLARI BAŞLAYACAK

Öte yandan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel'e ambulans helikopterlerle ilgili bilgi verdi. Bakan, bu yıl Ankara ve belirlenecek üç ayrı merkezde hasta naklinde kullanılan helikopterlerin gece de uçuş yapacağını açıkladı.

Müezzinoğlu,” “Ambulans helikopter hizmeti gün doğumu ile gün batımı arasında yapılmaktadır. Gece uçuşu ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, bu yıl Ankara ve üç merkezde gece uçuşuna geçilmesi planlanmaktadır”

Hükümetten 'nurculuk' zammı!Hükümetten ‘nurculuk’ zammı!
Loading...