Sözcü Plus Giriş

Türkiye’de bir ilk!

​Türkiye' de Spina Bifida tanısı almış olan çocukların ilk kez anne karnındayken yapılan ameliyatlarıyla sakat doğmaları önlendi.

Güncellenme: 10:45, 18/05/2015
Türkiye’de bir ilk!

“Spina Bifida” (Açık Omurga) hastalığı çocuklarda; bacaklarda motor ve duysal problemler, tam veya kısmi felçler, hidrosefali (beyinde sıvı toplanması) hastalığı, mesanede ve böbreklerde ileri hasara yol açarak ömür boyu sürecek olan idrar ve büyük abdest kaçırma problemleri, ileri böbrek yetmezliği ile skolyoz v.b. ortopedik problemlere neden olur. Bu problemlerin çoğu çocuk henüz anne karnındayken başlamaktadır. Spina Bifida hastalığıyla doğan çocukların tedavisi doğum sonrası ilk saatlerde yapılan acil cerrahi ameliyatlar ve ardından oluşabilecek diğer ek problemlerin takip edilmesidir. Oysa dünyada bu hastalığın en gelişmiş tedavisi bebek henüz anne karnındayken yapılan cerrahi operasyonlardır.

Türkiye’ de ilk kez Florence Nightingale hastanesinde olmak üzere Spina Bifida hastalığıyla doğacağı tespit edilmiş iki farklı aileden doğacak iki ayrı bebeğe 13-14 Şubat 2015 tarihlerinde biribirini takip eden günlerde anne karnında laporoskopik olarak bilinen kapalı yöntemlerle başarılı iki ayrı operasyon yapılmıştır. Bu ameliyatları, dünyada bu tekniği geliştiren Almanya Giessen Üniversitesi Minimal Invaziv Fetoskopik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Thomas Kohl ve Hastanemiz Pediatri beyin cerrahisi ekibinden Yard. Doç. Dr. Ibrahim Alataş ile Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kerem Özel birlikte gerçekleştirmişlerdir. Bebeklerimiz tamamen sağlıklı doğmuş ve bacak hareketleri korunmuş, hidrosefali hastalığı gelişmemiştir, ömür boyu sakatlıktan kurtulmuşlardır. Bu gün itibariyle bebekler 2.5 aylık olmuşlardır.