Yüzdeki sarkmaların çaresi: Şemsiye askı

Şemsiye askı yöntemiyle birlikte sarkmaların önüne geçildiğini bildiren Prof. Dr. Ahmet Karacalar, bu yöntemin tüm detaylarını anlattı.

Yüzdeki sarkmaların çaresi: Şemsiye askı

Uzmanlar yaşlanmayla birlikte aşağı kayan dokuların özellikle kaşlar, yanak, ağız köşeleri ve çene kenarları aşağı iner ve yüze yorgun, hüzünlü ya da yaşlı bir görüntü verdiğini belirtiyor. Estetik ve Plastik Cerrah Prof. Dr. Ahmet Karacalar yumuşak ve şeffaf küçük şemsiyelere sahip olan askılarla gergin bir yüze kavuşmanın mümkün olduğunu belirtti.

İşte Prof. Dr. Karacalar’ın anlatımıyla Şemsiye Askı yöntemi:

Yüzü yukarı doğru alma işlemleri arasında askı dikişleri, basit olması nedeniyle bir dönem öne çıktı. Küçük kancalarla çekme mantığına dayalı bu ipler ile cildin tahriş olduğu, geçiş noktalarının gamze ya da çukurluk olarak belli olması gibi sakıncaları olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Kanca mantığı yerine dokunun iyileşme potansiyelini kullanan dokuyla uyumlu şemsiye askı bu konuda yeni bir açılım getirmiştir.

İŞLEM 1 SAATTE TAMAMLANIR

Yumuşak ve şeffaf küçük şemsiyelere sahip olan bu askılar, dokulardaki suyla temas ile daha da yumuşamakta ve dışarıdan belli olmaz bir hale gelmektedir. Şemsiye bölümleri 8-10 ayda tamamen emilir. Ayrıca derin dokuya yerleştirilmesi nedeniyle dışarıdan belli olmazlar. Vücudun iyileşme mekanizmaları şemsiyeler ağ şeklinde kollajen kılıflar oluşturmakta ve bu kılıflar yardımıyla kaldırma sağlanabilmektedir.
Ortalama 1 saatte işlem tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan işlemden hemen sonra sonuç görülebilir. Dokuların sıkıştırılmasının dokunun gençleşme potansiyelini uyardığı düşünülmektedir.

HANGİ SARKMALARDA ETKİLİ OLUR?

Şemsiye askının özellikle yanak kaldırma, ağız çevresi sarkmalar ve çene altı sarkmalar için uygun bir yüz askılama yöntemi olduğu söylenebilir.
Yöntemin süresi kullanılan ürünün sayısı ve uygulanan tekniğe göre değişse de 4 yıla kadar uzayabiliyor. Yöntemin en önemli avantajı etkisi azaldıkça, işlemi tekrar etmeksizin gerginliğinin ayarlanabilmesidir. Bunun nedeni şemsiye kısmı erise de ipler etrafında oluşmuş olan kollajen lif kılıfının kalmasıdır.

YÜZE TAZE BİR İFADE KAZANDIRIR

Şemsiye askının yüzün sarkan kısımlarını kaldırma yanında, yüze taze bir ifade vermek ya da yüzün sallanan bölümlerini tespit etmek gibi avantajları da vardır. Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri ile birlikte kullanılmasıyla gençleşme oranının artırılması mümkündür. İşlem eğitimli bir estetik cerrah tarafından gerçekleştirmelidir. Kişinin doku kalınlığı, sarkmanın çeşidi ve kişinin yaşı gibi pek çok faktör şemsiyeleri yerleştirme şeklini, yerini ve sayısını belirler.
İşlem bir şablon gibi herkese aynı uygulanmaz. Şemsiyelerin yerleştirme yönü ve sayısı ihtiyaca göre değişir.

İŞTE AVANTAJLARI

Şemsiye askı; yüz gençleştirme de basit, güvenilir ve hızlı bir yöntem olarak öne çıkıyor. Avantajları ise şöyle sıralanabilir:

– Dünyada 20.000 uygulama ile güvenilirliği bilimsel ispatlıdır.
FDA onaylı ve CE belgeli bir malzeme.

– Etkisi azaldığında şemsiyeler erimesine rağmen merkez ve etrafındaki kollajen yapılanma tekrar sıkılaştırılarak işlem tekrar edilmeden etki süresi artırılabilir.

– Lokal anestezi altında çok küçük bir kesiden (örneğin saç arasından) yapılabilen hızlı bir işlem.

– İşlem sonrası sosyal hayata hızlı dönüş.

DEZAVANTAJLARI NEDİR?

– Bazen orta yüz işlemlerinde göz altında geçici şişlik.

– Çok ağır yanaklarda uygulanamaması.

– İşlem maaliyeti düşük olmasına rağmen malzemenin diğer askı dikişlerinden daha pahalı olması.