220 bin iPhone hack’lendi

Jailbreak'li iOS cihazlarda büyük skandal!

220 bin iPhone hack’lendi

iPhone’ları daha rahat ve özgür kullanabilmek adına tercih edilen Jailbreak Tweak’leri 220.000 adetten fazla iCloud hesabının çalınmasına sebep oldu. Reddit sitesinde Jailbreak işleminin yapıldığı iOS cihazlardan iCloud e-posta ve şifrelerinin çalındığını ortaya koydu.

Yüzbinlerce kullanıcı hack’lendi

Söz konusu rakam ise 220 bin kullanıcı! Hacker’ların 220 bin iCloud hesabı bilgisini çaldığını belirten Reddit sitesinin paylaşımında tehlikenin boyutuna dikkat çekildi. Apple, Jailbreak işlemi yapılmış iOS cihazlarda meydana gelebilecek hack olaylarında hiçbir garanti vermiyor. Eğer Jailbreak’li iPhone veya iPad kullanıyor ve 3. parti repolar kullanıyorsanız iCloud şifrenizi değiştirmenizi ve Jailbreak’i kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

JAILBREAK NEDİR?

Apple, iOS’in stabil çalışan ve dış saldırılara mümkün olduğunca kapalı bir sistem olmasını istiyor. Bu sayede hem her seviyeden kullanıcının kullanabileceği bir işletim sistemi geliştiriyor hem de bu işletim sistemi mümkün olduğunca sorunsuz çalışıyor. Ancak bunu sağlamak için Apple işletim sistemini kapalı kapılar ardında tutuyor yani bir nevi hapis tutuyor diyebiliriz. Bu yüzden iOS’i özgürleştirip, daha fazla erişim sağlamak için yapılan bu işleme “Jailbreak” adı verilmiş. Jailbreak işlemi gerçekleştirilmemiş bir Apple cihazına App Store’da yer almayan yani Apple’ın onay vermediği bir uygulamayı yüklemek mümkün değildir. Ya da jailbreak yapılmamış bir cihazın sistem dosyalarına erişmeniz mümkün değildir. O yüzden temel olarak jailbreak işleminin işletim sistemine tam erişim sağlamak için kullanılan bir yöntem olduğu söylenebilir.

Loading...