Reklamsız Sözcü

3 boyutlu yazıcılar otomobil fiyatlarını düşürecek!

Her geçen kullanım alanların genişleyen 3D yazıcılarin otomobil fiyatlarını düşüreceği öngörülüyor

android-time 16:05
3 boyutlu yazıcılar otomobil fiyatlarını düşürecek!
Her geçen kullanım alanların genişleyen 3D yazıcılarin otomobil fiyatlarını düşüreceği öngörülüyor

Otomotiv sektörü gelişmeye devam ederken maliyeti kısılması için birçok farklı ve yeni üretim teknikleri geliştiriliyor. Ancak günümüzün popülerleşen 3 boyutlu yazıcılar ile yapılan üretimler otomotiv sektörüne de geçiş yaptı.

Webtekno'da yer alan habere göre maliyeti önemli oranda düşürecek olan 3 boyutlu yazıcılar ile otomobil üretiminde aracın şasi ve kaplamaları bu yazıcılar vasıtasıyla yapılacak önemli ölçüde bir maliyet düşürülmesi sağlanabilir. Üretim maliyeti azalan araçların da satış fiyatlarının düşürülmesiyle araç sahibi olamayan kullanıcıların araç sahibi olması, aynı zamanda performans otomobili isteyen kişilerin de uygun fiyata bu tarz araçlara sahip olması mümkün olacak.

Üretim maliyetinin düşürülmesinin yanı sıra daha hafif araçların da üretilmesi söz konusu olduğu için yakıt tüketiminde tasarruf da edilebilecek. Örnek olarak verilen Kevin Czinger adındaki bir otomotiv firması sahibinin üretmiş olduğu Blade adlı 3 boyutlu yazıcı üretimi aracın şasi ve dış kaplama üretim maliyesi sadece 1.000 Dolar gibi oldukça uygun bir fiyata denk gelmiş.

Motor ve elektronik aksamların üretim ve montajı sonrası genel manada oldukça uygun bir performans aracının ortaya çıkartan Czinger, rakip araçlara göre daha düşük miktardaki 700 beygir gücüne sahip olan aracın motoruna rağmen 600 kilo gibi bir otomobil adına oldukça hafif olan gövdesinin sayesinde Blade 100km hıza 2.5 saniyede çıkabiliyor.

Sonuç olarak otomotiv sektörünün yeni üretim şekli böylece ilerleyen yıllarda 3 boyutlu yazıcılar olarak değiştirilebilir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:0710.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more