Reklamsız Sözcü

4.5G deyince gülme geliyor

4.5G hızını çok ama çok heyecanla bekliyorum. Ancak hayli yüksek data paketi fiyatı aklıma gelince 4.5G’nin nasıl olacağını düşünerek hafifçe ürperiyorum.

android-time 06:23
4.5G deyince gülme geliyor
4.5G hızını çok ama çok heyecanla bekliyorum. Ancak hayli yüksek data paketi fiyatı aklıma gelince 4.5G’nin nasıl olacağını düşünerek hafifçe ürperiyorum.

Rahşan GÜLŞAN
rahsangulsan@sozcu.com.tr 

Yurtdışı deneyimlerimde test etme şansına eriştiğim 4G internet hızını çok ama çok heyecanla bekliyorum. Ancak şu anda da hayli yüksek olan cep operatörü data paketi fiyatlarının 4G gelince nasıl olacağını da hafif bir ürperti içinde bekliyorum.
Ama reklamlar çıkıp da dış ses coşkuyla “4.5 G geliyorrrr eyy vatandaşş” deyince beni bir gülme tutuyor. Akıllı telefon üreticilerinin cihazların ekranında 4.5 G yazmaya pek yanaşmayacakları haberleri geliyor gözümün önüne. Ülkemiz ne yazık ki telekomünikasyon teknolojileri üretmeyi başaran bir ülke haline getirilmediği için (Getirilmediği diyorum çünkü bu on yıllardır devletin bu konuda atmayı beceremediği adımların bir sonucu) söz sahibi değiliz bu konularda.
Gelen haberlere göre üretici firmalar “Bu konuda dünyada üzerinde uzlaşılmış belli standartların bulunduğu ve bunun dışına çıkamayacaklarını” belirtmişler BTK'ya. Yani 4G veya LTE yazacakmış Apple, Samsung gibi cihazlarda. Zaten komik olan da bu. Biz henüz saha çalışması bitmeyen, dünyanın bir GSM standartı olarak onaylamadığı ve Huawei firmasının geçen yıl ortasında denemelerine başladığı bir standartı benimseyeceğiz yani deney tahtası olacağız. Ya da Cumhurbaşkanı kızmasın diye 4G'ye 4.5 G diyeceğiz.
Bunu ancak kullanmaya başladığımızda anlayacağız. Çünkü teknoloji dünyasında bu konuda herkesin kafası karışık. Ve net bir bilgi yok. Zaten 4G'yi getirmeden 5G'ye geçmemiz teknik olarak mümkün değildi.
Koca bir ülke iletişimini ilgilendiren bir konuda kısa bir brifing sonrası Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklama dolayısıyla 4G yerine adı 4.5G olan 4G'ye geçmek zorunda kalıyor gibi görünüyor. Bu da bence teknoloji üretememekten daha acıklı…

Modern meddah: Apple Tv

Biz, bizden önceki neslin meddah özlemi ile büyüdük. Direklerarası, İsmail Dümbüllü, o büyük ustaların herkesi bir araya getiren sohbetlerinin yansımaları ile canlandırdık hayal gücümüzü.Eskiden yaşadığımız ramazan eğlencelerinde Münir Özkul'lar, Ferhan Şensoy'lar bu renkli geleneği devam ettirmeye çalıştı. Ama teknolojinin gelişimi iletişim ve eğlence anlayışımızı da kökünden değiştirdi. Artık meddah hikayeleri dinlemek için evden çıkmamıza gerek yok. Hatta televizyonu açmamamıza da gerek yok.
Akıllı telefonlarımız birer meddah olmuş durumda. Tabletlerimiz, dizüstü bilgisayarlarımız hepsi birer kendi çapında meddah. Apple Tv de tam böyle bir arkadaş. Tek farkla, kişisel iletişim cihazları aksine hiç değilse aileyi karşısına toplayan bir meddah. Bir önceki nesil Apple Tv'yi çok severek kullanmıştım. Özellikle iTunes'da yer alan ses ve görüntü kalitesi yüksek filmleri ortalama 5 lira olan kiralama fiyatıyla tüketmek çok keyifliydi.
Yine aynı kaynaktan satın aldığım müziklerimi dinlemek de. Şimdi yeni Apple Tv ile bir adım daha ileri gidiyoruz. Ve bu kez oyunlar da işin içine giriyor. Ne yazık ki en büyük beklentim olan 4K çözünürlük desteği yok yeni cihazda. Onun yerine oyun oynamanıza izin veren bir işletim sistemi ve şahane tasarlanmış dokunmatik fareli bir uzaktan kumanda var. Oyun denilince Playstation tadında bir performanstan bahsetmiyoruz.

MÜZİK HAYAL KIRIKLIĞI YARATIYOR

App Store'un 200 MB sınırına uygun oyunlar tabii ki. Cihaz 32 ve 64 GB seçeneklerle geliyor. 32 çoğu kullanıcıya yeterli gelecektir diye düşünüyorum. Apple Müzik servisinin hâlâ gelmemiş olması bu cihazda da hayal kırıklığı yaratıyor. Ama müziklerinizi dinlerken, dünyanın en güzel kentlerinin gökyüzünden çekilmiş nefis görüntüleriyle keyif alabiliyorsunuz. Cihaz için üçüncü parti oyun kolları da mevcut. Optik ses çıkışı olmamasıevinde sound bar olanları zorlar. Genel olarak Apple TV çok beğendiğim bir ürünün harika bir güncellemesi olmuş. Ancak bu fiyata 4K desteği eksikliği önemli bir problem.

Bir arzu nesnesi: DJI Osmo

Akıllı telefonlarımız sağolsun hepimiz birer kameraman olduk. Japon turistlerle onca dalga geçtikten sonra müstehak oldu sanki bize biraz. Elimizde akıllı telefonlar, herşeyin filmini, fotoğrafını çekiyoruz. Artık bir kısmımız amatör çekimlerden sıkıldık, daha güzel fotoğraflar ve videolara imza atmak istiyoruz. İşte meşhur drone üreticisi Çinli DJI bu amaçla müthiş bir cihaz üretti. Adı Osmo.

4K VİDEO DESTEĞİ VERİYOR

Osmo, sinema ve televizyon profesyonellerinin hareketli görüntüleri stabil çekebilmek için kullandığı “Steadicam”in amatör versiyonu. Bir kamera kendini sürekli stabil tutan bir ayağa bağlı ve o da akıllı telefonunuza. Böylece hareketli görüntüler bir anda profesyonel hale geliyor. 12 MP fotoğraf ve 4K video desteği sunan Sony Exmor kamera sensörü ile hayli iyi görüntülere imza atan cihazın ağırlığı pil dahil 200 gram. SD kartın 64GB'yi desteklemesi 4K video için biraz tatsız ve RAW fotoğraf çekemeyişi biraz amatörleştiriyor cihazı. 650 dolar civarındaki fiyatı da çok acımasız! Ama onunla çekilen videoları görünce insanın kredi kartında hafiften bir kıpraşım başlıyor:)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more