Sözcü Plus Giriş

5G nedir? Türkiye ne zaman 5G’ye geçebilir?

Türkiye 4G'ye hazırlanırken 5G gündem oldu! Peki 5G nedir? İşte 5G teknolojisi ilgili merak ettikleriniz...

Güncellenme: 09:54, 04/05/2015
5G nedir? Türkiye ne zaman 5G’ye geçebilir?

5'inci nesil mobil iletişim teknolojisi olan 5G, bir önceki nesil'den yani 4G'den çok daha hızlı bir veri aktarım teknolojisidir. Cep telefonu ve tablet gibi araçların yanı sıra sürücüsüz otomobil sistemleri için de kullanılabilecek olan 5G, ayrıca güvenlik önlemleri açısında da üstün özelliktedir.

tr.fobito.com'un haberine göre ülkemize aktif şekilde kullanıma geçemediğimiz 4G'den çok daha yüksek hızda veri aktarımına imkan veren 5G teknolojisi, yapılan testlerde, saniyede 1 Gigabit gibi hızlara ulaşabilmiştir.

5G Türkiye'ye ne zaman gelebilir?

Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde “2 yıl bekleyelim ve 4G yerine direkt 5G'ye geçelim” demiş olsa da uluslararası anlaşmalar ve teknolojinin henüz test aşamasında olması ve alt yapı çalışmalarının şu anki eksikliğinden dolayı 5G'nin dünya genelinde 2020 yılı civarında yaygınlaşacağı söyleniyor.

Nokia'nın CEO'su Rajeev Suri'nin konu ile ilgili bir açıklamasında Avrupa Birliği ve Güney Kore arasındaki bir anlaşmaya göre Kore'nin 5G teknolojisini ilk deneyen devlet olacağı ve sonrasında da Japonya, Amerika gibi ülkelerde de giderek yaygınlaşacağı söylenmiş.