Apple’dan Emoji devrimi

Apple'ın Emoji uygulamasına farklı ırklar ve LGBT bireyler eklendi.

Apple’dan Emoji devrimi

Apple’ın Emoji uygulamasında ağırlıkla beyaz ırktan ifadeler yer alması ve LGBT bireyleri gösteren ifadeler bulunmaması, bir süredir şikayet konusuydu. Apple bu konuda kolları sıvadı ve Emoji’yi her ırk ve cinsiyetten insana uygun hale getirdi.

Mesajlaşırken gülen yüz ifadeleri kullanılmasını sağlayan Apple'ın Emoji uygulaması, politik doğruculuk adına önemli bir güncellemeye imza attı. Artık Emoji uygulamasında sadece sarı renkte gülen yüzler ve beyaz ırktan insanlar değil, her ırktan ve cinsiyetten insanın kullanabileceği ifadeler bulunuyor.

Apple pazartesi günü OS X işletim sisteminde yeni güncellemeler yayınladı. Bu güncelleme kapsamında gelen önemli bir değişiklik de, gülen surat ve ifade gönderme uygulaması Emoji'deki ırksal çeşitliliğin artması.
İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Apple işletim sistemindeki güncelleme sonrası Emoji'lerin her biri 5 farklı ırka uygun şekilde paylaşılabilecek.

Söz konusu değişiklik, Emoji uygulamasında ırksal çeşitliliğin az olması konusunda Unicode Consortium'a yapılan şikayetler sonrasında gerçekleşti. Bilgisayar yazılımlarında belli bir standardı getirmeye çalışan Unicode Consortium adlı sanayi kuruluşu, Emoji'nin ırksal çeşitliliği artırmasını istemişti.
Uygulamada yer alan yeni ırksal renkler, dermatologların da kullandığı Fitzpatrick sıralamasında yer alan 5 ana ırksal renge göre oluşturuldu. Emoji'ye aynı zamanda eşcinsel ve lezbiyen çiftlerle ilgili ifadeler de eklendi.
Toplamda 300 yeni Emoji eklenilen uygulama, henüz test aşamasında. Uygulamanın yeni halinin önümüzdeki aylarda herkes tarafından kullanılabilir olması planlanıyor.

Loading...