BlackBerry cezayı kesti

Typo, geliştirdiği klavyeli iPhone kılıfı için BlackBerry ’ye tazminat ödeyecek.

BlackBerry cezayı kesti

Amerikalı radyo programcısı, sunucu ve yapımcı Ryan Seacrest destekli Typo, geliştirdiği klavyeli iPhone kılıfı için BlackBerry'ye tazminat ödeyecek. Söz konusu tazminatın, 860,000$ olacağı belirtiliyor.

“Klavyeli telefon” dendiğinde akla ilk olarak gelen firmalardan birinin de BlackBerry olması tesadüf değil; zira firmanın klavye tasarımları, son derece rahat ve pratik. Bu rahat ve pratik klavye tasarımını iPhone‘a getirmek isteyen Typo, piyasanın en rahat mobil klayve tasarımlarından birine sahip olan BlackBerry modellerinden esinlenmiş. Ancak firma, baltayı taşa vurmuş gibi görünüyor; zira BlackBerry, Typo'ya açtığı davadan galip gelmiş ve Typo, söz konusu tazminatı ödemek zorunda bırakılmış: 860.000$.

Temelde bir patent davası bu; ancak firmanın bu kadar yüksek ceza almasının asıl nedeni, ihtiyati tedbiri delerek satışlara devam etmiş olması. Son olarak Typo'nun, yapılan incelemelerde çok iyi notlar almadığını belirtelim. Ancak firma, ürünü devam ettirmekte ve yeni sürümleri piyasaya sürmekte kararlı. Bu yeni versiyonlarda daha farklı bir tasarım kullanacakları da tahmin edilebilir bir şey elbette.

Son zamanlarda keskin bir düşüş yaşayan BlackBerry, BlackBerry OS 10 ve sonrası modellerde biraz olsun toparlamış; Passport ve özellikle de Classic modellerindeyse başarıyı yeniden yakalamaya başlamıştı. BBM'i ve çeşitli servislerini diğer işletim sistemi ve platformlara taşıyan firma, Amazon'un Android uygulama mağazası Appstore'u da, BB OS 10.3’le birlikte kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Amazon Appstore da, Kanadalı firmanın satışlarının yükselmesinde rol oynamıştı.

Loading...