Reklamsız Sözcü

Dikkat! WhatsApp’ınız çökebilir

WhatsApp uygulamasının 4 bin smiley göndererek kolayca çökertilebileceği ortaya çıktı

android-time 11:48
Dikkat! WhatsApp’ınız çökebilir
WhatsApp uygulamasının 4 bin smiley göndererek kolayca çökertilebileceği ortaya çıktı

Dünyada milyonlarca kişinin kullandığı WhatsApp uygulamasının 4 bin smiley göndererek çökertebileceği öğrenildi. Hatayı bug Indrajeet Bhuyan isimli bağımsız bir araştırmacı buldu.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, herhangi birinin diğer kullanıcıların WhatsApp istemcilerini çökertmesine neden olabilecek önemli bir hataya sahip. Yama dağıtılana kadar uygulamanın çökmesini durdurmanın tek yolu tüm konuşmaları silmekten geçiyor.

4000 GÜLÜCÜKLE ÇÖKÜYOR

Uygulamadaki bug Indrajeet Bhuyan isimli bağımsız bir araştırmacı tarafından bulundu. Bhuyan, bir hedefe 4000 smiley ifadesi gönderilerek uygulamanın kilitlenip çökmesine neden olunabileceğini keşfetti. Bu durum WhatsApp’ta özel karakter seti kullanılarak yazılmış 2000 kelimelik bir mesajı aldıktan sonra oluşan çökme hatasından faklı değil. Bu açık da geçtiğimiz yıl Bhuyan tarafından tespit edilmişti.

WhatsApp geçen yıl mesajlarda izin verilen karakter miktarını sınırlayarak hatayı düzeltmişti. Mesajlaşma uygulamasının arkasındaki geliştiricilerin smiley ifadeleri için benzer sınırlamaları koymayı unutmuş olması, bu açığın Indrajeet Bhuyan tarafından istismar edilmesinin önünü açmış oldu.

KULLANICILAR TEHDİT ALTINDA

WhatsApp’ın Android platformu için yayınlanan son sürümünün Marshmallow, Lollipop ve Kitkat çalıştıran cihazlarda test edildiği ve saldırıya açık olduklarının görüldüğü ifade ediliyor. Ek olarak Chrome, Opera ve Firefox ile kullanılan WhatsApp Web sürümü de savunmasız durumda. Windows Phone ve iOS uygulamalarının ise saldırıya karşı savunmasız olup olmadığı henüz belirsizliğini koruyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more