Dünyada bir ilk!

Kosta Rika'da ilk defa bir papağana protez gaga takılacak.

Dünyada bir ilk!

Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika’da dört şirket, gagasının üst kısmı kırılan ve hiçbir şey yiyemeyen papağanı protez gaga takarak kurtarmak için seferber oldu.

BBC’nin haberine göre, Zoo Ave Hayvan Kurtarma Merkezi veterinerlerinden Carmen Soto, bir grup çocuğun taşlı sopalı saldırısına uğrayan tukan cinsi papağanı ölmek üzereyken bulduklarını belirtti. Saldırıda üst gagasını kaybeden tukana Grecia adını verdiklerini söyleyen Soto, kendi başına yemek yiyemeyen kuşu elleriyle beslemeye çalıştıklarını kaydetti. Yaralı tukanın resimlerini sosyal medyada ve yerel gazetelerde paylaştıklarını işaret eden Soto, halkın saldırıya büyük tepki gösterdiğine dikkati çekti.

Grecia’yı kurtarmak için düzenlenen yardım kampanyasında binlerce doların toplandığını kaydeden Soto, dört firmanın kuşa protez gaga yapmak için gönüllü olduğunu söyledi. Söz konusu şirketler, üç boyutlu yazıcı kullanarak Grecia için protez gaga üretecek. Tukanlar, hem beslenmek hem de vücut sıcaklıklarını düzenlemek için gagalarını kullanıyor. Daha önce ABD’de bir kartal ve bir penguen için protez gaga yapılmıştı. Grecia, protez gaga takan ilk papağan olacak.

 

Loading...