Sözcü Plus Giriş

Tayvanlı şirket Aidmics iPad kullanıcılarına özel bir teknoloji geliştirdi. iPad’lerde laboratuvar işlevi görecek olan ‘iSperm’ sperm kontrolü sistemi şimdiden dünya çapında 200’den fazla kullanıcıya ulaştı. Reuters’ın haberine göre; Aidmics, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay alarak cihazını gerekli standartlar çerçevesinde onaylı olarak yaymayı hedefliyor. Çiftçiler, iSperm sayesinde hayvanları yetiştirme programlarında elde ettikleri başarıyı en üst seviyeye taşıyabilmek için, hayvanların sperm sayılarını analiz edebiliyor.

Özel bir ışık kaynağı ve mercekler sayesinde net olarak görüntülenen spermler, iPad’in ekranına yansıyor. Sistem şu an için sadece iPad Mini’ler ile uyumlu bir şekilde çalışmakta. Bu sayede iPad’e yüklenen özelleştirilmiş uygulama, spermleri analiz ederek hareketlerinde sağlıksız bir durum olup olmadığını algılayabiliyor. iSperm’in analiz için uyguladığı süreç ise sadece 17 saniye.

iPserm evli çiftlere de hitap ediyor

iPserm elbette sadece hayvanlar için değil çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için de ideal bir sistem. Evlerinde iSperm ile çok kısa sürede ve basit şekilde yapılan bir işlem sayesinde, çiftler hem kendi kontrollerini gerçekleştirebilir, hem de sistem üzerinden bir uzmana danışabilirler. iSperm’in şu an fiyatı 100 ile 200 dolar arasında değişmekte.