Sözcü Plus Giriş

Google’ın arabası kendisini sizden daha iyi kullanıyor

Google'ın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı kendi kendine gidebilen araba sokaklara hazır.

Güncellenme: 10:49, 22/05/2015
Google’ın arabası kendisini sizden daha iyi kullanıyor
Google'ın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı kendi kendine gidebilen araba sokaklara hazır.

Google yaklaşık olarak 6 yıldır kendi kendine gidebilen bir otomobil üzerinde çalışıyor ve son olarak geçtiğimiz yıl tüm yol testlerinin ardından aracını şehir trafiğinde de başarılı şekilde test etmeyi başardı.

Bir süredir yol ve trafik testlerini de sürdüren Google'ın 20'den fazla kendini süren otomobili çalışmanın süresi boyunca yani 6 yılda toplamda bir buçuk milyon kilometre yol yaptı. Bu da haftada ortalama 15 bin kilometre yaptıkları anlamına geliyor.

Peki Google'ın bu kadar yol yapan otomatik araçları 6 yıl boyunca ne kadar kazaya sebebiyet verdi veya kaç kazaya dahil oldu?

tr.fobito.com'un haberine göre Google'dan Chris Urmson geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili paylaştığı blog yazısında, Google’ın otonom araçlarının kaza raporlarından söz etti ve bu araçların 6 yıl içinde sadece 11 ufak çaplı trafik kazasına dahil olduğunu belirtti ve bu kazalarda da kabahatin temelde insan kaynaklı olduğunu vurguladı.

Kendisine ait bir blog yazısında konu ile ilgili bilgilendirme yapan Urmson, “6 yıl süresince 11 adet küçük trafik kazasına dahil olduk, bu kazalar yaralanmanın olmadığı, ufak çapta maddi hasarın meydana geldiği kazalardı. 1.7 milyon mil (2.7 milyon kilometre) mesafe boyunca yapılan sürüşlerde direksiyonun arkasındaki güvenlik sürücümüz ile yaptığımız otonom ya da manuel sürüşlerin hiçbirinde kazaya sebep olan taraf bizim aracımız değildi.” açıklamasında bulundu ve Google'ın bu kendi kendisini süren araçlarının güvenli sürüş özelliklerinden söz etti.