Sözcü Plus Giriş

Jolla Mobile’dan şaşırtan açıklama!

Sailfish işletim sistemiyle tanıdığımız Finlandiya merkezli Jolla firması donanım ve yazılım olarak iki bölüme ayrılma kararı verdi.

Güncellenme: 11:20, 17/07/2015
Jolla Mobile’dan şaşırtan açıklama!

Finlandiya merkezli akıllı telefon firması Jolla, teknoloji dünyasını takip eden kullanıcıları şaşırttı. Jolla firması yola çıktığından bu yana hem yazılım, hem de donanım alanlarında öne çıkmak amacındaydı ama şimdiye kadar genelde Sailfish adlı işletim sistemiyle anıldı.

Jolla’nın yaptığı açıklmaya göre firma donanım ve yazılım olarak iki departmana bölünmeye kadar verdi. Yazılım departmanı tam kapasiteyle Sailfish işletim sistemi üstünde çalışmaya odaklanacak. Gelişmekte olan ülkelerde uygun fiyatlı telefonlarda kendine yer bulabilen Sailfish OS işletim sisteminin temelini MeeGo oluşturuyor. Android gibi Linux esaslı olan Jolla Sailfish, özellikle Google ağından uzak kalmak isteyen belirli ülkelerin pazarlarına cazip geliyor. Firmanın amacı donanım bölümüyle gelecek nesil akıllı telefon, saat ve bileklik gibi cihazlar geliştirebilmek. İki ayrı firma sonucunda daha iyi organize gerçekleşecek ve çevik davranılacak.

KAYNAK: Akıllı Telefon

Yayınlanma Tarihi:11:17,