Kadına şiddete karşı elektronik bileklik

İşte kadına şiddetle mücadelede kullanılacak elektronik bileklik

Kadına şiddete karşı elektronik bileklik

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Özgecan Aslan cinayetinin ardından yüksek sesle tartışılmaya başlanan iyi hal indirimi polemiğiyle ilgili, ‘Takdir hakimin ancak yetkilerini asla failden yana kullanmamaları gerektiğini düşünüyorum’ dedi. Kadına karşı şiddetle mücadelede kullanılacak ‘Elektronik bileklik sistemini’ anlattı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, konuk olduğu AA editör masasında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İşte İslam’ın açıklamalarından önemli başlıklar:

‘ŞU OLSUN BU OLSUN’ DEME HAKKIMIZ YOK

(İyi hal indirimi tartışmaları) Bu, cezanın künhüne ait bir sorun değil, yargılama süreciyle alakalı bir sorun. Tamamen hakimin takdir yetkisindedir. Yargı bağımsız olduğu için bu konuda bizim şu olsun, bu
olsun deme hakkımız yok.
Ama dileğimi söyleyebilirim.
Bu konularda hakimlerin
takdir yetkilerini asla failden yana kullanmamaları gerektiğini düşünüyorum. Kişisel bakışım bu şekilde.

ŞİDDET UYGULAYANIN NİTELİĞİNE BAKILACAK

Doğrudan faille alakalı araştırmalar yapmaya karar verdik. Şiddet uygulayan, uygulamayan kişilerin niteliklerine bakmayı düşünüyoruz. Hangi prototip şiddet uyguluyor, hangi profil uygulamıyor? Bu ikisi arasındaki farkı bulabilirsek, farkındalık çalışmalarında neye yöneleceğiz bunu da tespit etmemiz mümkün olabilecek. Bundan sonraki araştırmaları bu yöne doğru evirmeyi düşünüyoruz.

YENİ SİSTEM OTURMADAN PANİK BUTONU BİTMEYECEK

(Panik butonu uygulaması) Hala devam ediyor, onu bitirmeyeceğiz, yerine bir sistemi oturtmadan önce. Ama pilot uygulamanın sonuçlarını aldık. Belli oranlarda etkili panik butonu, ancak uzmanların geldiği nokta şu, bundan çok daha etkili elektronik takip sistemleri var ve Türkiye’de uygulanıyor. Bunu geliştirip Türkiye’de yaygınlaştırmak bundan çok daha etkili olan diğer elektronik takip sistemlerine bir geçiş iyi bir revizyon olur düşüncesi hakim oldu. Onun için biz sistemi ortadan kaldırmıyoruz, revize ediyoruz. Revize ederken de farklı bir biçimi kullanmaya başlayacağız.

ELEKTRONİK BİLEKLİK, KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELEDE KULLANILACAK

Halen Adalet ve İçişleri bakanlıklarınca uygulanan ‘Elektronik bileklik sistemi’ kadına karşı şiddetle mücadelede de kullanılacak. Şiddet dolayısıyla koruma kararı alınmış insanlara tamamen uygulansın, yurt çapında uygulansın kararı verildikten sonra farklı bir alt yapı çalışmasına gerek duyulacağı açık. Tamamen hakim kararıyla uygulanabilecek bir sistem bu. Kişinin ne kadar tehdit altında olduğu, ne kadar risk altında olduğuna göre verilecek bu kararlar.

Loading...