Sözcü Plus Giriş

Oculus Rift önümüzdeki yıl piyasada

Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift önüzmüdeki yıl piyasaya çıkacak.

Güncellenme: 11:17, 14/05/2015
Oculus Rift önümüzdeki yıl piyasada

Oculus firmasının uzun çalışmaları sonucundan bir Kickstarter kampanyasında toplanan 2.4 milyon dolar ile prototip olarak hayatına başlayan ve geçtiğimiz yıl 2 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından firmanın satın alınması ile çalışmaları daha da hareketlenen sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift, 2016 yılında raflardaki yerini alıyor.

tr.fobito.com'un haberine göre uzun süredir özellikle oyun camiasının merakla beklediği ve kendisinin ardından teknolojinin pek çok devini de ardından sürükleyen Oculus Rift, önümüzdeki yıl içerisinde piyasaya sunulacak.

Hollywood filmlerinin bir bilim kurgu ögesi olarak akıllarımıza ve hayal dünyamıza kazınan sanal gerçeklik kavramının pratikteki ilk temsilcisi olan Oculus Rift, hayatına 2012 yılında firmanın ortaklarından Palmer Luckey'nin fikri ile başlamış, ardından Kickstarter adlı kampanya sitesinde bir fon kampanyası ile toplanan 2.4 milyon Dolar sayesinde test versiyonu ile ilk kullanıcılarına ulaşmıştı. Bu andan sonra Microsoft, Google, Sony, Samsung ve HTC gibi teknoloji devlerini de peşinden sürükleyen Oculus firması sonrasında 2 milyar Dolar karşılığında Facebook bünyesine katılmış ve çalışmalarını hızlandırmıştı.

Oculus'un ardından geçtiğimiz yıl Mart ayında Playstation konsolu için bir sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığını duyuran Sony, bu yıl sonunda Morpheus isimli bu gözlüğü piyasaya sunacağını duyururken HTC de oyun camiasının en büyük isimlerinden, Steam adlı platformun da sahibi olan Valve ile ortak bir çalışma yürüttüklerini ve 2016 yılında bir sanal gerçeklik gözlüğü piyasaya süreceklerini duyurdu.

Bakalım gittikçe kızışan ve oyuncu sayısı artan sanal gerçeklik ekipmanı yarışında fikir öncüsü olan Oculus Rift mi yoksa ardından gelen dev isimler mi piyasanın hakimi olup oyun dünyasını derinden etkileyecek.

Yayınlanma Tarihi:11:11,