Samsung AkıllıTV’ler bizi dinliyor!

Samsung AkıllıTV’ler bütün konuşmalarınızı kaydedip paylaşıyor olabilir!

Samsung AkıllıTV’ler bizi dinliyor!

Samsung akıllı TV'lerin ses tanıma yazılımları bazen gizli konuşmalarınızı başkaları ile paylaşmanıza sebep olabilir. Akıllı TV'ler artık nerdeyse her oturma odasında bulunan bir cihaz. Temel olarak internete bağlanabilen her TV akıllı TV statüsüne girse de pek çoğunun bunun haricinde özellikleri de bulunuyor. Misal Samsung TV'lerin ses ile komut imkanları mevcut. Bu şekilde kumandayı kaybetmeniz durumunda veya tuşlara basamayacak kadar yorgun olduğunuz zamanlarda sadece dudaklarınızı oynatmanız yeterli olacak. Lakin ses tanıma özelliği olan Samsung TV'lerin sizleri çaktırmadan dinleme ve bunu başkalarıyla paylaşma ihtimalleri de mevcut.

Daily Beast adlı sitenin yaptığı bir keşfin ardından ortaya çıkan bu durum Samsung'un Samsung Gizlilik Politikası – SmartTV Eki kısmında “Ses Tanımlama” konusunun altında bulunuyor. İkinci paragrafın son cümlesi orijinal olarak aynen şu şekilde:

“Please be aware that if your spoken words include personal or other sensitive information, that information will be among the data captured and transmitted to a third party through your use of Voice Recognition.” Yani kısaca “Kişisel ya da diğer hassas konularda konuşurken bu bilgiler Ses Tanıma yazılımı kullanılarak diğer verilerle birlikte kaydedilip üçüncü partilerle paylaşılabilir” diyor.

Yani siz TV karşısında özelinizi paylaşıyor bile olsanız Samsung TV sizin konuşmalarınızı kaydederek bunu başkaları ile paylaşabiliyor. Konu hakkında bir Samsung sözcüsünün yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Samsung müşteri gizliliğini çok ciddiye alır. Ürettiğimiz bütün SmartTV'ler endüstri standartı güvenlik önlemleri ve metodları ile donatılmıştır. Buna veri şifreleme de dahil. Bu şekilde kullanıcının kişisel bilgilerini korur ve yetkili olmayanların kullanmasına izin vermeyiz.”

Lakin yeni soru yetkili olan kişilerin ne yapacağı?

“Kullanıcılar ses tanıma özelliğini aktif ettiğinde ses verileri TV komutları ve arama cümleleri ile kısıtlıdır. Kullanıcılar ses tanıma özelliğinin aktif olup olmadığını kolayca anlayabilirler çünkü o sırada ekranda bir mikrofon ikonu çıkar.

Samsung ses verilerini alıkoyup üçüncü partilere satmaz. Eğer tüketici uygulamaya izin verir ve ses tanıma özelliğini kullanırsa talep edilen ses komutu gereğince üçünü partilere sunulur. Bu noktada ses verisi bir sunucya gönderilir. Sunucu talep edilen içeriği arar ve talep eden TV'ye geri gönderir.”

Elbette bütün bu sorunu ses tanıma özelliğini kapatarak ortadan kaldırabilirsiniz ancak bu sefer de TV'nizi bu uygulamasından hiçbir şekilde faydalanamamanıza neden olacak.

Loading...