Sözcü Plus Giriş

Samsung yeniden zirvede!

Samsung, Apple'a kaptırdığı en büyük akıllı telefon üreticisi tahtını geri aldı.

Güncellenme: 10:54, 08/05/2015
Samsung yeniden zirvede!
Samsung, Apple'a kaptırdığı en büyük akıllı telefon üreticisi tahtını geri aldı.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bir süre önce Apple'a kaptırdığı en büyük akıllı telefon üreticisi ünvanını geri kazandı. tr.fobito.com'un haberine göre firma, 2015'in ilk çeyreğinde Dünya genelinde sattığı 83.2 milyon adet akıllı telefon ile küresel telefon pazarının %24'üne sahip oldu.

Samsung'un bu payı, daha önce sahip olduğu %31'den daha düşük olsa da Apple'ın 61.2 milyon adet akıllı telefon ile sahip olduğu %17.7'lik payını geride bırakmaya yetiyor. iPhone üreticisinin payı ise geçen yılki %15.3'ün üstüne çıkmış gibi görünse de 2014'ün son çeyreğinde sahip olduğu %19.6'lık başarıya erişemiyor.

Samsung'un açıkladığı bu satış rakamlarının içinde ayrıca geçtiğimiz ay piyasaya çıkan Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinin satış rakamlarının olmadığı söylendi. Galaxy S6 modelinin satışları konusunda ayrı bir açıklama yapan firma yetkilileri ise S6'yı ürettiklerinden daha hızlı sattıklarını belirtti.

Akıllı telefon pazarı şu an için iki başlı ilerleyen bir yarış gibi görünse de Samsung ve Apple ikilisini takip eden firmalar da her an yükselişe geçebilir gibi duruyor. Kasım ayında sonuçlandırılan Lenovo ve Motorola iş birliği sayesinde Lenovo 18.8 milyon adet cihazın satıcısı konumunda pazarın %5.4'üne hakimken hemen arkasındaki Huawei se %5'lik payı ile 17.3 milyon adet cihaz sokmuş durumda pazara.