Sözcü Plus Giriş

Spotify artık ücretli

Spotify'ın çok yakında tamamen ücretli bir platform halini alacağı ortaya çıktı.

Güncellenme: 08:32, 19/05/2015
Spotify artık ücretli

Spotify’ın değişim gerekliliği üzerine gelen baskılar firmayı sindirdi. Son zamanlarda bu baskının şiddeti Apple tarafından artırıldı. WWDC 2015’te müzik akışı servisini kullanıcılarla buluşturması beklenen Apple, gelen bilgilere göre Spotify'ın ücretsiz üyelik sunmasından rahatsız.

Reklâm destekli bedava paketini kaldıracak olan Spotify, gelen bilgilere göre bunun yerine 3 aylık bedava üyelik sunacak. Bu 3 ayın ardından kullanıcılar, ücretli pakete geçmek zorunda kalacaklar. Kısacası kimilerinin kapısında yatacak kadar çok sevdiği Apple'ın da katkısıyla, Spotify'dan ücretsiz müzik dinleme devri kapanıyor. İlginç bir bilgi olarak eklemekte fayda var: Spotify kullanıcılarının, %75’lik dilimi bedava servisten faydalanıyor. Kısacası bu durum, Spotify için ağır bir darbe olabilir.

KULLANICILARIN YÜZDE 25’İ PARA ÖDÜYOR

60 milyonun üzerinde üyesi bulunan Spotify’ın ücretli versiyonu kullanıcıların sadece yüzde 25’i tarafından kullanılıyor. 50 milyona yakın üye, uygulamanın ücretsiz versiyonunu tercih ediyor. Bu şirketin kar edememesinin altındaki en büyük sebeplerden biri olarak gösteriliyor.