Sözcü Plus Giriş

Cep telefonu sahipleri fişleniyor!

Pakistan, terörist saldırıların bir nebze önüne geçmek için cep telefonu sahiplerinin parmak izlerini alıyor. Bu durum, kimi özgürlükçülerin tepkisini çekmiş durumda. Bu kişilere göre ülkenin yaptığı, fişlemeden başka bir şey değil. Shiftdelete’nin haberine göre; ülke yönetimi, cep telefonu kullananların SIM kartlarını parmak izleriyle onaylamaları için tarih verdi. Bu işlemi yapmak istemeyen kullanıcılar, pakistan menşeli GSM operatörlerinden herhangi birini kullanamayacaklar. O nedenle parmak izlerini kaydettirecek olan kullanıcıların, yüksek rakamlara ulaşacağı belirtiliyor. Verilen tarihse 13 Nisan (operatörlerin en geç 15 Nisan'da parmak izlerini devlete teslim etmesi isteniyor).

Burada insanların aklına takılan soru şu: Bu yapılan, düz vatandaşı fişlemekten başka ne işe yarayacak? Eğer terörist bir saldırı gerçekleştirilecekse, Pakistan'da aramalara açılmış bir hat da aynı işlevi görebilir zira. Özellikle de Afganistan sınırında yaşayanların, bu hatları kolaylıkla elde edebilecekleri düşünülüyor. Gelen tepkilerin nedeni de bu zaten.

Geçtiğimiz günlerde Hollandalı Gemalto'nun ürettiği SIM kartların hack'lendiği haberleri çıkmış, daha sonra firmadan açıklama gelmişti. Tüm bu haberler, “Connected World” denilen şeyin kişisel veri güvenliğimizi nasıl hiçe saydığının da bir göstergesi.