Sözcü Plus Giriş

Yeni iPhone nasıl olacak?

Apple'ın meşhur falcısı yeni modeli anlattı.

Güncellenme: 11:11, 27/05/2015
Yeni iPhone nasıl olacak?

KGI Securities’ten analist Chi Kuo, Apple’la ilgili isabetli kehanetleriyle tanınıyor. Peki Kuo, Bir sonraki iPhone’un özellikleri için neler diyor? İşte analistin tahminleri.

Apple’ın yeni iPhone için mevcut Altın, Gümüş ve Uzay Grisi renk seçeneklerinin yerine “Kırmızı Altın” seçeneğini de eklemesi bekleniyor. Bu modelin renginin Rose Gold Apple Watch Edition’a benzeyeceği düşünülüyor. Kuo, bir sonraki iPhone’un kamerasının daha yüksek bir çözünürlükle geleceğine inanıyor. 8MP’lik kameranın 12MP’e yükseltilmesi muhtemel. Bir başka tahmine göre sonraki iPhone, hoparlörün yakınında ek bir mikrofona yer verecek. iPhone 5 ve 6, gürültü iptali için 3 mikrofonla geliyor dolayısıyla bu tahminin doğru çıkması halinde, mikrofon sayısı 4’e çıkacak demektir Yeni iPhone’lar, güncellenmiş A9 işlemci ve 2GB RAM’le gelecek. iPhone şu an A8 işlemciyi kullanıyor ve 1GB RAM’e sahip. Apple, yeni iPhone’unun gövdesinde farklı maddelere yer verecek. Dahili tasarımda yapılacak değişiklikler, telefonun bükülmesini zorlaştıracak.

Analiste göre Apple, “düşürme testleriyle” ilgili sorunları çözerse 5,5 inç’lik iPhone’larda safir ekrana yer verebilir. Kuo’ya göre gelecek iPhone’da hareket tabanlı kontrol özellikleri bulunacak. iOS 7 ve iOS 8’de sayısı kısıtlı da olsa, parmağınızı sürerek geri gitme gibi özellikler bulunuyor. Bir sonraki iPhone, bu parmak hareketlerinin sayısını artırabilir. İlk olarak Apple Watch’ta ortaya çıkan Force Touch teknolojisi, yeni iPhone’da da kullanılacak. Teknoloji, ekrana dokunduğunuzda ne kadar güç uyguladığınızı algılayabiliyor. Bu sayede örneğin ekrana daha güçlü bastırdığınızda, ek seçeneklere ulaşabiliyorsunuz. Kuo’nun iddiasına göre Apple, 4,7 inç’lik ve 5,5 inç’lik modeller sunmaya devam edecek. Ekran çözünürlüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak; küçük, 4 inç’lik bir iPhone da olmayacak.

Yayınlanma Tarihi:08:17,