Yeni NASA uygulamasıyla Dünya’yı “Plüton zamanıyla” deneyimleyin

Nasa, Plüton zamanını Dünya'ya, ayağınıza getiriyor... NASA'nın yeni uygulaması "Plüton zamanını" Dünya'da deneyimlemeniz olanak sağlıyor.

Yeni NASA uygulamasıyla Dünya’yı “Plüton zamanıyla” deneyimleyin

Plüton’a seyahat edemezsiniz. Hiç bir zaman Plüton’nun yaşanamaz yüzeyine ayak basma şansınız olmayacak. NASA’nın New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracının Plüton'a yaklaşması bile dokuz yıldan fazla sürdü. Fakat bu durumun sizi Dünya’da ufak da olsa bir Plüton deneyimi yaşamaktan alıkoymasına izin vermeyin.  NASA, uzay meraklılarına Dünya’nın herhangi bir yerinden cüce gezegendeki gün ışığı durumunu simüle edebilecekleri  Plüton Time isimli bir websitesi yayınladı.

tr.fobito.com'un haberine göre Plüton zamanı; gezegenin öğlen vakti aldığı ışığın dünyanın eş miktarda ışık aldığı zaman hesaplanarak bulunuyor. Kendi kişisel Plüton zamanınızı sitede kendi konumunuzu girerek bulabiliyorunuz.  Konumuzu yazdıktan sonra site size saat kaçta dışarı çıkıp bakarsanız Plüton'da öğlen vakti olan ışıkla karşılaşacağınızı söylüyor. NASA ayrıca meraklılara sitenin belirttiği zamanda dışarı çıkıp flaş kapalı şekilde fotoğraf çekmelerini  ve bunu sosyal medyada paylaşmalarını tavsiye ediyor.

Plüton 2006’ya kadar 9 ana gezegenden biri olarak kabul ediliyordu fakat 2006'da Uluslararası Uzay Birliği gezegeni “cüce gezegen” statüsüne çekti ve Plüton o zamandan beri içinde bulunduğu bu zor durumdan dolayı çoğu uzay meraklısının favori gezegeni haline geldi. Durum böyleyken New Horizons uzay aracının Plüton'a varacağı tarih olan 14 Haziran yaklaşırken pek çok insanın en sevdiği gezegen(!) olan Plüton ile ilgili heyecan daha da artıyor.

New Horizons henüz Plüton'a varamasa da gezegene ve tuhaf uydularına ait olan yüksek çözünürlüklü fotoğrafları bizlere yollamaya devam ediyor. Siz de Plüton Time deneyimi yaşayarak gezegene biraz daha yakın hissedebilirsiniz.

Loading...