Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dev firmaların mülakatlarda sorduğu 15 çetin soru 20 Mayıs 2015 06:53
1 Amazon gibi firmalar işe alım yaparken adayın düşünme yöntemlerini, problemlere ve olaylara yaklaşımını ve metodolojisini görmek için çok garip gözüken sorular sorarlar.

İşte o sorular...
2 1. Pozisyon: Google İdari Asistan

Soru: Elinizde bir kutu kalem var.Bu kalemlerle yazı yazmak, resim yapmak vb şeyler dışında yapabileceğiniz 10 şeyi listeleyin
3 2. Pozisyon: Amazon kıdemli insan kaynakları uzmanı

Soru: Eğer Marslı olsaydın, problemleri nasıl çözerdin?
4 3. Pozisyon: Apple'da staj

Bir saati en yaratıcı şekilde nasıl kırarsın?
5 4. Pozisyon: Pacific Sunwear, Satış Uzmanı

Soru: Eğer bir trafik işareti olsaydın, hangisi olurdun?
6 5. Pozisyon: Microsoft, Yazılım Mühendisi

Bir CD düşünün. Çok hızlı bir şekilde dönüyor ancak ne tarafa doğru döndüğünü bilmiyorsunuz ve anlayamıyorsunuz. Elinizde birkaç iğne olduğunu düşünün (pinleme iğnesi) Diskin ne tarafa doğru döndüğünü bu iğnelerin yardımıyla nasıl anlarsınız?
7 6. Pozisyon: Facebook, Operasyon Yönetimi Stajyeri

Önünüzde bir kutu var ve içinde N tane iplik var... Elinizi kutuya atıp bir tane ipliğin tek ucunu alıyorsunuz, sonra bir tane daha alıp ikisini birbirine bağlıyor, geri kutunun içine bırakıyorsunuz. Böyle uçları birbirine bağlaya bağlaya, hiç boşta uç kalmayana kadar devam ediyorsunuz. Bu işlem bittiğinde beklenen "döngü" sayısı kaçtır?
8 7. Pozisyon: Goldman Sachs, Teknoloji Uzmanı

Bir düzlemde sonsuz sayıda siyah ve beyaz nokta var. Bir siyah nokta ile bir beyaz nokta arasında bir birim mesafe olduğunu ispatlayınız.
9 8. Pozisyon: JP Morhan Chase, Pazarlama ve Analiz Stajyeri

Daha önce kimsenin aklına gelmeyen ve yapmadığı bir ürün veya servisin okuduğun üniversitede devrim niteliğinde bir atılım sağlayacağını düşün. Bunu nasıl pazarlanırdı?
10 9. Pozisyon: Google, Ürün Müdürü

Sağırlar için telefon tasarlaman gerekiyor. Nasıl yaparsın?
11 10. Pozisyon: Twitter, İnsan Kaynakları Personeli

Seni neden işe almamalıyız?
12 11. Pozisyon: Microsoft, Stajyer

Bir asansörü nasıl tasarlarsın?
13 12. Pozisyon: BitTorrent, Otomasyon Mühendisi

Cücelerden nefret eden bir dev, 10 tane cüceyi en kısadan en uzuna olacak şekilde yanyana dizer. Her cüce önündeki kendiden kısa diğer cüceleri görebilirken, arkasındaki kendinden uzunları göremiyor. Dev her cücenin kafasına, rastgele şekilde siyah veya beyaz bir şapka koyacak ve ilk olarak en uzun cüceden başlayacak şekilde, cüceye kafasındaki şapkanın rengini soracak.

Eğer cüce doğru cevap veremezse dev, cüceyi öldürecek. Her cüce arkasındakinin verdiği cevabı duyabilecek ama öldürülüp öldürülmediğini bilemeyecek. Yani doğru mu bildi, yoksa bilemedi mi hiç fikri olmayacak. Dev, cücelere bir fırsat tanıyıp, ölümcül oyun başlamadan birbirleriyle konuşamalarına ve bir strateji belirlemelerine izin veriyor. En az sayıda cücenin ölmesi için, cüceler nasıl bir strateji belirlemeli?
14 13. Pozisyon: Microsoft, Danışman

Sayabildiğiniz kadar Microsoft ürünü sayın
15 14. Pozisyon: Goldman Sachs, Operasyon Analiz Uzmanı

Bir Boeing 707'nin ağırlığı ne kadardır?
16 15. Pozisyon: Mühendislik Teknisyeni - Tesla Motors

8 yaşındaki bir çocuğa dinamometreyi nasıl anlatırsın?
17