Hayat neşe ve üzüntünün karışımı

‘Oyuncak Hikayesi 3'ten beri düşüşte olan Pixar Animasyon Stüdyoları'nın yeni filmi ‘Ters Yüz' çok komik ve çok eğlenceli bir animasyon. Sadece çocuğunuz için değil sizin için de harika bir tercih…

Özellikle de ‘Oyuncak Hikayesi' filmleri, ‘İnanılmaz Aile', ‘Wall-E', ‘Kayıp Balık Nemo', ‘Yukarı Bak' ve ‘Ratatuy' gibi çok iyi filmleriyle animasyon sinemasında çığır açan Pixar Animasyon Stüdyoları film endüstrisinin en değerli mücevherlerinden biri.

Bu filmlerin teknolojileri ve parlak fikirleri hiçbir zaman tartışılmadı. Önümüze gelen her film dahice üretilmiş fikirlere sahipti ve sempatik çizgiler, karakterler ve mizansenlerle, her filmde müthiş detay zenginlikleriyle çıktılar karşımıza. Pixar'ın filmlerinin eleştirilecek tek özelliği adeta nazar boncuğu gibi filmlerde asılı duran bazı senaryo aksaklıklarıydı. Bu konuda en arızasız film olan ‘Oyuncak Hikayesi 3' bir sinema başyapıtıdır.

Stüdyonun yeni filmi ‘Ters Yüz'de de çok parlak ama zor bir fikirden neredeyse kusursuz bir hikaye yaratmayı başarmışlar. Pixar filmleri kendi küçük seyircilerinin zekasını asla küçümsemedi ve hatta her yeni filmiyle onları drama konusunda daha da geliştirdiler. Bu filmlerin hikayeleri giderek daha komplikeleşti, daha çok risk alan kimi manevralara başvurur hale geldi. ‘Ters Yüz'de de böyle bir durum var. Film çocuksu ama diğer bazı animasyonlara göre de hayli sofistike bir hikayeye sahip.

Hikaye, kafamızın içinde neşe, üzüntü, öfke, tiksinti ve korku hislerimizi yöneten küçük canlıların yaşadığı düşüncesinden yola çıkıyor. Bu küçük canlılar temsil ettikleri hislere ve ait oldukları kişilerin yaşlarına uygun şekillerde tasarlanmış. Ailesiyle Minesota'da yaşayan Riley'nin kafasının içindeki bu sesler onun bütün duygu dünyasını o 11 yaşına gelene kadar arızasız bir şekilde düzenlemişlerdir. Hiçbir aksilik beklenmiyordur, ta ki Riley'nin ailesi bir gün San Francisco'ya taşınmaya karar verene kadar…

Taşınma kararı  sadece  Riley'nin duygularını değil tüm aileyi etkiler ve ardından çok heyecanlı bir serüven başlar. Kişileştirilerek anlatılan duyguların performansı izlemeye değer…

burak-goral-ters-yuz-afis

Ters Yüz

Yönetmen:

Pete Docter

Süre: 94 dakika

Yıldız Sayısı: 4

Bir kuzunun mücadelesi

Geçen yıl sansür tartışmalarının gölgesi altında gerçekleştirilen Antalya Film Festivali'nde izleyen herkesin iyi bir film olduğu fikrinde birleştiği ve festivalden dört ödülle dönen ‘Kuzu' nihayet bu hafta vizyonda. Yönetmeni Kutluğ Ataman Gezi direnişi sırasında ve sonrasında aldığı tutum ve söyledikleri dolayısıyla ‘sinema mahallesi'nde tepki çekmişti. Oysa ‘Kuzu' şu anda açık arayla Ataman'ın filmografisinin en iyi filmi, yani iki konuyu birbirinden ayırmak gerek. Nitekim canımızı sıkan konuşmalar yapan başka yönetmenlerin de sevdiğimiz filmleri var dünya sinemasında…

burak-gorel-kuzu-sli-2

Film fakir bir köyde beş yaşındaki oğulları Mert'i sünnet ettirmek üzere olan Medine ve İsmail'in öyküsüne odaklanıyor. Onca yoksulluklarına rağmen Medine oğlunun sünneti için köyde bir şölen yemeği hazırlamak istiyordur. Bunun için de bir kuzuya ihtiyaçları vardır. Kocası İsmail ise zayıf iradesinin kurbanı olur ve kuzu için ayırdıkları parayı şehre gelen bir şarkıcıya yedirir. Mert'in ablası Vicdan ise sürekli eğer bir kuzu bulunamazsa şölende onu pişirip yiyeceklerini söyleyerek kardeşini korkutmaktadır. Mert de ne yapıp edip bir kuzu bulmaya çalışır. Sonunda tüm köylüleri unutulmaz bir sünnet yemeği beklemektedir!

burak-goral-kuzu-sli

Ataman'ın filminde eski köy filmlerimizde de çok izlediğimiz bir sürü klişe karakter var. Ama yönetmen bunları yeni bir form içinde sunmayı başarıyor. En büyük özelliği ise son derece güçlü kadın karakterlerle bu hikayeyi güçlendirmesi. Medine (yine harika bir performansla Nesrin Cavadzade), pavyon şarkıcısı Safiye (son derece ikna edici bir Nursel Köse) ve izlediği Türk dizilerindeki gibi konuşan akıllı kız Vicdan (taptaze bir yetenek Sıla Lara Cantürk) filmin mizah yanını da güçlendiren şahane karakterler. Bu yüzden film bu anlamda erkeklere biraz haksızlık da yapmıyor değil. Ama bu kadar erkek filminin içinde ‘Kuzu'nun bu özelliğiyle parlıyor olmasından da pek gocunmamak lazım!

Diğer yandan Mert'in sünnet travmasıyla uğraşmasının yanı sıra pişirilip yenmemek için verdiği mücadele de ülkemiz insanının halini anlatması açısından güzel bir metafor. ‘Kuzu' mizahı ve masalsı tonuyla da dikkat çeken, sıcak ve şimdiye dek izlediklerinizden farklı bir köy filmi.

burak-gorel-kuzu-afis

Kuzu

Yönetmen:

Kutluğ Ataman

Oyuncular:

Nesrin Cavadzade,

Cahit Gök, Mert Taştan

Süre: 87 dakika

Yıldız Sayısı: 3,5

 

Bir korku-komedi aşk üçgeni

burak-goral-boynuzlar-sli

2003 yılında çektiği ve ülkemizde sinemalara uğramayıp DVD olarak çıkan ‘Yüksek Tansiyon' adlı korku filmiyle dikkat çeken, sonra da Hollywood'a çağrılan Fransız yönetmen Alexandre Aja'nın bu yeni filmi ‘Boynuzlar', yönetmenin parlak çıkışını bir türlü devam ettiremediği filmlerinden biri olmuş. Filmde küçük bir Amerikan kasabasında yaşayan Iggy adlı genç, kız arkadaşı Merrin'in gizemli bir şekilde öldürülmüş olmasından dolayı çok kötü günler geçirmektedir. Tüm kasaba bu masum kızı onun öldürdüğünü düşünmektedir. Kasabanın bu nefreti Iggy'yi bir şeytan olarak görmelerini sağlar. Iggy'nin boynuzları çıkmaya başladığında ise olaylar giderek daha da garipleşir.

Uyarlandığı, Stephen King'in oğlu Joe Hill tarafından yazılmış romanı bilmiyoruz ama, yönetmen Aja, bir sürü müzik, sinema ve dizi referanslarıyla sıkış tıkış bir şekilde, yeşillikler içindeki küçük bir Amerikan kasabasında bir ‘iyi ve kötünün cennetteki kavgası' hikayesi anlatmaya soyunmuş.

burak-goral-boynuzlar-afis

Boynuzlar

Yönetmen:

Alexandre Aja

Oyuncular:

Daniel Radcliffe, Juno Temple, Max Minghella

Süre: 120 dakika

Yıldız Sayısı: 2,5

Loading...