Sözcü Plus Giriş
DİNÇER GÜNER

Yıldızlar CHP diyor…

14 Ekim 2015

1 Kasım Günü Türkiye yeniden sandık başına giderek önümüzdeki süreçte iktidarda kimi görmek istediklerine karar verecekler. Seçim gününün gökyüzü pozisyonunu esas alarak, bu seçimde hangi partinin ne durumda olacağını öngörebilmek mümkün. Elbette şuan seçimin olacağını varsayıyoruz. Seçim olmazsa yazacaklarımın hepsi geçersiz kalacaktır. Lafı çok fazla uzatmayalım ve seçim gününün hem partiler hem liderler üzerinde ki etkilerine göz atalım.

 

Öncelikle seçim günü gökyüzünde Güneş Akrep burcunda, Ay Yengeç burcunda. Türkiye'de Akrep burcu ve yükseleni Yengeç. Ve o gün gökyüzünde seçimin yeniden olmasını sağlayacak bir Retro hareket yok. Yine harita üzerinde çok baskın bir Başak ve Yengeç burcu vurgusu bulunmakta. Bu vurgular, seçimin kaderini özellikle sivil toplum kuruluşlarının etkileyeceğini göstermekte. Oy ve Ötesine bu seçim sürecinde her zamankinden çok daha fazla destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Ya da seçim sürecinde aktif çalışacak olan diğer sivil toplum kuruluşlarına da aynı şekilde destek verilebilir. Hem başak hem de Yengeç vurgusu, aileye-vatana gerçekten hizmet vaad eden, hizmet edecek olan bir partinin seçimi kazanacağına işaret ediyor.

SEÇİM-

Öncelikle seçim günün CHP açısından inceleyelim.CHP; Başak yükselen Akrep bir parti. Seçim günü Güneş'in Akrepte olması yani CHP'nin tam yükselenin üzerinde olması pozitif bir göstergedir. Zira Güneş, otorite, güç, merkezde olmak gibi kavramlara işaret eder. Seçim boyunca gözler diğer partilerden çok CHP'nin üzerinde olacaktır. O gün bolluk, bereket, şans ve talih gezegeni olan Jüpiter başak burcunun 16. Derecesinde olacak. CHP'nin Güneş'i 15 Derece başakta. Bu muhteşem bir şey! CHP'nin ancak 12 yılda bir elde edebileceği, muazzam bir fırsata, şansa işaret etmekte. Ve daha da önemli ve değerlisi bu göstergeler CHP haritasının 10. Evine düşmekte! Yönetim, iktidar, güç kazanmak, yaşamdaki hedeflere işaret eden bölgede. Bu seçimin kaderini net bir şekilde CHP belirleyecek ve diğer partilerle kıyasladığımda ise şansı en ama en yüksek parti! Geçtiğimiz seçimde % 24,95 oranında Oy alan CHP bu seçimde aldığı oyun oldukça üstünde bir oy almasını pek tabii ki bekliyorum. Bir tek kaygım, bu kadar Jüpiter/ etkileşimi bir şekilde tembellik, işleri serme, peşinden koşmama gibi gereksiz bir rahata düşkünlükte ortaya çıkarabilir. Buna çok dikkat etmeli, son dakikaya kadar tabiri caizse eşekler gibi çalışmak zorundalar. Bu fırsat ve şans etkilerinden yararlanabilmeleri için. Tabii ki Satürn / Mars sert etkileşimi büyük baskıyı ve engele işaret etmekte. CHP'nin sandıklarına sahip çıkmalı ve çok daha iyi organize olmaları gerekiyor.

CHP-

Sıra geldi Akp'ye;

Akp Aslan burcu yükselen burcu ise Terazi. Seçim günü Güneş; Akp haritasının 2.evine düşmekte Ay ise 10. Eve. Bunlar genel olarak bir seçim için iyicil işaretler. Ama bir CHP'nin haritasında ki kadar harika göstergeler değil. Seçim zamanı dikkatimi çeken asıl nokta, Mars, Venüs ve Jüpiter AKP haritasının 12. Evine düşmekte. 12. Ev kayıplar, kötü dedikodular, hastalıklar, gizli kapaklı işlere işaret eder. Akp'nin yükseleni Terazi olduğundan dolayı, Terazinin yöneticisi olan Venüs'ün bu alana düşmesi pekte iyi bir gösterge değil. Hem de Neptün'de sert açılar aldığını düşünecek olursak; bir hayal kırıklığına işaret etmekte. Özellikle bu hayal kırıklığı, iş adamları, parayı yöneten idare eden kişiler tarafından, işçi kesim yüzünden meydana gelebilir. 12. Ev vurgusu gizli manipülasyonları gösterir. Seçim Günü Ay'ın yengeç burcunda ve AKP haritasının tepe noktasında oluşu halkın bir şekilde güven oyunu alacağını göstermekte. Yine de 12. Evde ki göstergeler açıkçası biraz kafa karıştırıcı, kapalı kapılar ardında her ne planlanıyor, konuşuluyorsa bunların gerçekleşmesi zor. AKP'nn göstergelerini incelediğimde, tek başına iktidar olmalarına işaret eden hiçbir göstergeleri bulunmadığı gibi, giderek zayıflamaya ve güçten düşmeye işaret eden göstergeler çok daha baskın.

AKP-

Sıra geldi MHP'ye…

MHP'nin haritasına göre seçim gününü analiz ettiğimde; seçim sürecinde söylemlerine ve çıkışlarına çok dikkat etmesi gerekiyor. Kova burcu olan parti, seçim günü gökyüzü pozisyonlarının iz düşümlerine baktığımda, tüm göstergeler haritalarının krize işaret eden noktalara düşmekte. En son 28 Eylülde gerçekleşen kanlı ay tutulması MHP'nin haritasında Şiron astreodinin tam üstünde gerçekleşti. Şiron, yara almak, yaralanmak demektir. Özellikle 7 Hazirandan bu yana sayın Bahçeli'nin duruşu, her şeye “hayır” demesi ve ret etmesi kendi seçmenini kendisine küstürmüş olabileceğini ve yarayı da aslında bu noktadan alabileceğini düşünüyorum. Fakat bir taraftan da seçim günü Mars / Pluto etkileşimi inatçı, kıskanç, kibirli, risk alan, saplantılı sadece kişisel hedef ve çıkarlarını kollayan bir etki vermekte. Son 2 aydır aldıkları bu transit neden bu adar benmerkezci ve uzlaşmadan uzak olduklarını açıklamakta fakat bu hal devam ederse çok daha fazla düşman kazanacaklarına işaret etmekte. Bu noktada en azından seçime kadar olan süreçte biraz daha ılımlı bir politika içine girmelerini önerebilirim. Elbette MHP'de barajı geçecektir ama en son aldıkları % 16,25 oy oranında çok büyük oynama beklemiyorum açıkçası. Hatta aldıkları bu sert etkilerden dolayı 1 puan kadar belki oylarında düşüşte olabilir. Tabii seçim gününe kadar daha çok düşman biriktirmek yerine daha ılımlı bir hale dönüşürlerse belki 1 puanlık bir artış beklenebilir.

MHP--

HDP'nin astroloji haritasını incelediğimde ise; HDP'nin burcu Terazi ve haritasında Satürn / Mars kavuşumu yaşayacaklar. Şimdi bu ikilinin negatif etkileşimleri, kontrolsüz olmayı, gereksiz patlamayı, az sabırlı olmayı, kinci ve sert çıkışlar, acımasız, kibir ve şiddete eğilimi gösterir. Seçim sürecine kadar eğer ki yeniden barajı geçmek ve mecliste yer almak istiyorlarsa bu tavırlardan uzaklaşması ve Satürn / Mars'ın iyicil özellikleri olan, enerjilerini pratik ve yararlı bir şekilde kullanmalı, güçlü irade, disiplin ve hedef odaklı olmaları gerekiyor. Mars/Satürn büyük baskı ve zorluk demektir. Bu noktadan baktığımda işleri gerçekten çok zor, en ufak hatalı açıklamalar ve söylemler çok ciddi oy kaybına neden olabilir. Diğer taraftan Terazi burcunun yönetici gezegeni olan Venüs; o gün Jüpiter'den de harika destekler alacak uzlaştırıcı, barışçıl söylemlerini arttırmaları gerektiğin göstermekte. Bu seçimde HDP'nin barajı geçeceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

HDP-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın haritasına da son bir göz atarsak eğer, Satürn tam Ay burcunun üstünde, Neptün'de tam Güneş'inin üstünde ve Satürn / Neptün sert etkileşimi de yaşamakta. Öncelikle hem duygusal anlamda rahat hareket edememesi, kendisini baskı altında hissetmesi ve şu dönemde sağlığına özen göstermesi gerekiyor. Satürn / Neptün sert etkileşimleri, gerçekçi olmayan idealler peşinde olmaya, melankoli, kaygı, panik, hayal kırıklığı, organize olmakta zorlanmak demektir. Satürn / Neptün sert etkileşimlerini geçirmek çok zordur zira güvendiğin dağlara kar yağması anlamına gelir ve kişi kime nasıl güveneceğini bilemeyebilir. Gelecekle ilgili planlar yaparken, her zaman gerçekçi olmalı, ayağı yere sağlam basmayan hedeflerden ve ideallerden uzak durmalı, Çünkü bu dönemki girişimler sonuçsuz kalır. Çok zor bir transit etki altında ve bu etki ortalama 1 sene daha sürecek.

 

Genel olarak toparlamak gerekirse eğer, yine bir koalisyon hükümeti ihtimali ile karşı karşıyayız.