Böyle başa böyle Merkez Bankası

Merkez Bankası Başkanı Başçı mikrofona uzandı, savaş kazanmış komutan edasıyla; “Enflasyon “1” puan düşerse koştura koştura olağanüstü toplantı yapar faizleri düşürürüz” dedi.
Tabii ki piyasalarda tam ters etkiyi yaptı. Döviz fiyatları fırladı gitti. Düşürülecek faizler bile arttı!
Enflasyonun açıklanma günü geldiğinde, baktılar işler sarpa sarıyor önce TUİK'ten bir açıklama; “fiyat endeksleri güncellendi!” Anlamı açık, “altyapıyı hazırladık!”
Ya enflasyon? Şansa bakın, o da “0.93” düşmez mi? Ucu ucuna… Merkez Bankası vakit kaybetmeden açıklamayı patlatıyor; “Olağanüstü toplantı yok!” Yani bütün hikâye “0.07” puan enflasyon muymuş?

O AÇIKLAMAYI NEDEN YAPTI Kİ?

Bütün faiz politikanızı 0.07 puan enflasyon mu belirliyor? Yuh artık! Gerçekten o kadar saf mı görünüyoruz?
Peki, toplantı iptal edilince her şey eski haline geri döndü mü? Tabii ki hayır… Başkan Başçı o açıklamayı hiç yapmasaydı, gerekiyorsa toplantı kararı alsaydı… Ne şiş yanacaktı ne de kebap… Şimdi hepsi kömür oldu. Dolar 2.40'lara oturdu. Belki biraz düşer o kadar.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 2015-2017 dönemine ilişkin orta vadeli programı açıkladığında 2015 yılsonu dolar hedefi 2.29 seviyesindeydi.

HEDEFLER HAK GETİRE

Dolar kurunun hızlı yükselmesi nedeniyle, bu yıl büyümediğimiz gibi küçüldük, fakirleştik. Milli gelir 2013'te 822 milyar dolar idi… 2014'te 780 milyar dolara geriledi.
Şu sıralar 2.40'lık doların 11 ay sonrasına biçilen değeri kaç? Demişler ki 2.29 seviyelerinde olacak.
Yani bizde faizler düşecek, Amerika faiz artıracak, Türkiye 1 yıl içerisinde 180 milyar dolar çevirecek ve 11 ay boyunca dolar bu seviyelerde kalacak. İnanan için ne güzel dünya!
Bırakın saf olmayı galiba gerçekten çok salak görünüyoruz.

Loading...