Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Devletin aradan sıyrılma çabaları…

9 Aralık 2015

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını yapmak üzere kürsüye “Haydi Bismillah” şarkısıyla çıktı.
Vaatlerini sıralarken; “Asgari ücret ayda 1300 TL'ye çıkarılacak” sözleri alkışlarla kesildi.
Nitekim seçim uzak ara kazanıldı. İşverenler, seçim sonrası Davutoğlu ile yaptıkları toplantıda, “nasıl olacak?” diye sorunca, aldıkları cevap; “Destek konusunda çalışmamız lazım” oldu. Cevabı O da bilmiyordu!
Kasım ayının başıydı… Geçti, gitti… Ay bitti, günler aralık ayından işlemeye başladı. Yeni yıla üç hafta kaldı. Hâlâ çalışıyorlar. Hâlâ bilmiyor! Oysa soru belli, cevap belli…
Nasıl abartılır?
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, işverenin asgari ücret için beklediği destek konusunda “Bu konu bütçe imkânları çerçevesinde ele alınacak. Abartılı bir şey beklememek gerekiyor” dedi.
Abartı nasıl oluyor? Milletin karşısında söz verirken işverenin sermayesine mi güvendiniz? Hesabınızı yapmadan mı çıktınız milletin karşısına? Tabii ki öyle! Farkı bir yıllığına devlet karşılayınca abartmış mı oluyor?

KÂrlı çıkan yine devlet!

Peki, neyi hesaplamaya çalışıyorlar ben size onu söyleyeyim… Asgari ücret 1300 TL olunca, işverenin maliyeti her bir işçi için 1933 TL olacak. Bunun anlamı işveren her bir işçisine 300 TL daha fazla maaş verirken o işçi için devlete vereceği vergi ise 137 TL artacak.
Devlet işçi başına 137 lira daha fazla vergi alıp daha fazla kazanacak. Devlet abartmadan destek verip işte bu kazancını azaltıp, aslında kârdan zarar edecekler. Devlet sonuçta üzerine fazladan hiçbir yük almadan yola devam edecek.
Görüntüde destek vermiş olacak ama gelirlerinde hiçbir azalma olmayacak. En azından öyle hesaplıyorlar.
Lakin artışı tamamen devlet karşılasa bile asgari ücrette yapılacak artış, tüm ücretlerde artışı beraberinde getirecek.

Neler olur?

Aksi takdirde işsizlik artacak, yatırımlar yapılmayacak, bazı üreticilerin artan maliyete dayanabilmeleri mümkün olmadığı için fabrikalarını işçilik maliyetinin düşük olduğu ülkelere taşıyacak.
Maliyetlerin artması ürün fiyatlarına yansıyacak, bu da enflasyonun artmasına neden olacak. Maliyet yüksekliği, ihracatçıların dış pazarda rekabet edememesine yol açacak, satışlar azalacak.
Maliyeti nasıl kısarsın? İşçi çıkararak! İşçi çıkardın bitti mi? Daha kıdem tazminatları var. Onlar ne olacak? Onlar da yüzde 30 artacak. Son tahlilde yine vergi gelirleri azalacak.
Demem o ki; asgari ücreti artırmak doğrudur ama AKP hükümetinin yöntemi son derece yanlıştır.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more