Doları uçurmaya mı çalışıyorlar?

Geçtiğimiz cuma günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin verdiği demeç ilginçti; “Türkiye'de aşırı değerli Türk Lirası ile faizleri yukarıda tutarak, Türk Lirası'na olan talebi yukarı çekerek, yurtdışından gelen parayla ithalata dayalı kolaycılıkla yola devam etmek sürdürülebilir değildir.”
Teoride Bakan Zeybekci'nin dedikleri doğru ve anlamı çok açık; “Lira değerlidir, hatta aşırı değerlidir. Faizler aşağı çekilerek değer kaybettirilecektir.” Buyurun bakalım!
Koskoca Ekonomi Bakanı söylediğine göre bu laflar boş değil hatta Hükümet'in yeni para politikası anlamındadır.
En azından öyle olması lazım…

YARARI OLUR MU? OLUR!

Peki, gerçekten öyle midir? Tabii ki değildir! Bizde tam anlamıyla “serbest kur” falan uygulanmıyor. Bariz kur çıpası ile dolar kontrol altında tutuluyor.
Faizleri indirip, kuru serbest bırakmak demek ağaç budar gibi Türkiye ekonomisini de budamak demektir. Alttan sağlıklı dallar çıkar, rekabet gücümüz artar. Gerçekleri görür ona göre ekonomiyi yapılandırırız. Aslında yararlı olur. Yine de bunu yapamayacaklarına hâlâ adım gibi eminim!

KRİZ ÇIKAR MI? ÇIKAR!

Nedeni basit; Yönetimde oldukları 13 yıl boyunca değerli TL'yi desteklemiş bir iktidarın hem de kritik seçim öncesi böylesine keskin bir “U” dönüşüne inanmıyorum da ondan!
Bu para politikasını uygularsan, öncesinde dibe vururuz. Böyle bir yol açılırsa doların, TL karşısında 3 lirayı birkaç ay içerisinde görüp, üzerine çıkması kaçınılmaz olur.
Nitekim millet AKP'yi sandığa gömer… Hem de “anayasayı değiştirmeye” hazırlanırken!
Hep söylüyorum, vatandaşın tek bir ekonomi barometresi vardır, o da dolar kuru… İsterse sokaklarda kan gövdeyi götürsün sorun olmaz… İşsizlik dört yılın zirvesine çıksın, büyüme çöksün, enflasyon gürlesin, ciddiye alınmaz…
Lakin dolar artmaya başladı mı, orada duracaksın! Ekonomide ters bir şeyler olduğu kabul edilir. “Kriz” denir.

YER Mİ? YEMEZ!

Kısaca döviz kurlarının arttığı bir ortamda ağzınızla kuş tutsanız ekonominin iyi gittiğine kimseyi inandıramazsınız.
Dolar hızlı artarsa ilk etapta enflasyondan başlamak üzere bütün hesaplar şaşar… Yatırım falan kalmaz… Onlarca küçüklü, büyüklü döviz borcu olan şirket zora düşer… İşten çıkarmalar hızlanır… Nitekim değerli TL sayesinde milli gelirin yüksek, açıkların düşük algılanması son bulur. Gerçek tablo ve fakirliğimiz ortaya çıkar.
İktidar bu bedeli ödemeye hazır mı? Ya Erdoğan? O, başkanlık sisteminden vazgeçmeye razı mı? Bir kere olsun şaşırtın beni, düşürün Türk Lirası'nın değerini… Yer mi?

Loading...