Ekonomiden nasıl zevk alırsınız?

Türkiye'de yaşananları hele ekonomide söylenenleri orijinal haliyle izlerseniz hiçbir şey anlamaz, zevk almazsınız. Gerçek lezzet için “neden” sorusunu sormalısınız. Bulmaca gibi… Birkaç örnekle durumu anlatmaya çalışayım.
Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz çıktı; “Merkez Bankası'nın gücü abartılıyor” dedi. Peki, ne demek istedi? Türkçesi; “Ortalıkta dolanan sıcak para fazla, spekülatif atak olursa Merkez Bankası başa çıkamaz. Dolar fırlar gider, kimse tutamaz.” Böyle deyiverse olmazdı tabii, O da öyle dedi… Anlayana…
Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Eğer faizi düşürürsek eğer biz yatırımcıya düşük faizli kredi verirsek yatırım olacaktır. Bu faizle benim girişimcim, esnafım ne yapacak?” dedi mi? Dedi! Peki, asıl hedef neydi?

ALTYAZI SEÇENEĞİ OLSA

Faiz yarım puan, bir puan düşünce girişimci, esnaf kredi alıp yatırım mı yapacak? Hayır! Önce borçlarını ödesinler. Hâlbuki ufak da olsa faiz düşürümleri uzun vadeyi ciddi etkiler. Yani mortgage kredilerini. Yani konut satışlarını, emlak sözleşmelerini… İnşaat durdu, satışlar hızlanmalı… Asıl hikâye bu değil mi?
Başbakan Davutoğlu; “Bank Asya kararı hukuki bir karardır, talimatla yönlendirilen siyasi hiçbir boyutu yoktur” demecini verdi. Demek istedi ki; “Olayın benimle bir alakası yok, zaten benim de sonradan haberim oldu.”
BDDK; “Bankalar Kanunu'nun 18'inci maddesi 5'inci bendi uyarınca, Bank Asya'nın yüzde 63'ünün TMSF'ye devri” kararını verdi. Kanunda ne yazıyor en ufak bir fikrim yok. Kaçıncı maddenin kaçıncı bendi uyarınca olursa olsun el koymanın tek anlamı var; “İnlerine gireceğiz!”

O'NU İZLEMEK BİR KEYİF

Ve Ekonomi Bakanı Zeybekci… Muhtemelen kendi bile ne dediğini tam olarak bilmiyor, biz nereden bilelim!
Mesela Bank Asya için; “Bu kararın yorumlanacak bir tarafı yoktur, tamamen matematiksel değerlere tabidir. Kurallar konmuştur, ‘rakamsal değerler şunun altına indiğinde sonuç şu olur' dendiği için rakamsal değerlerle ilgili tamamen teknik bir çalışmadır” dedi…
Hâlbuki olayın rasyolarla, rakamsal değerlerle, matematik ile hiçbir alakası yok. Dayatılan madde “ortaklık yapısının şeffaflığı” hakkında…
Bilmiyor! Olsun! Cana geleceğine mala gelsin. Erkenden mikrofon uzatanın terbiyesizliği diyeceğim ama bu açıklamayı çıkmış kendi yapmış!
Dikkat edin, Cumhurbaşkanı ne söylerse en fazla 24 saat içerisinde aynısını söylemek gibi bir özelliği var. Hiç kaçırmaz maşallah. Öyle demeyin ama o da bir özellik. Yazık yaa…

Loading...