Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Finans merkezi dediler alışveriş merkezi olacak

26 Eylül 2015

Ne iddialı konuşuyorlardı… İstanbul, “finans merkezi” olacak! Vay be! Peki, ne zaman olacak? 2015 yılında! Hadi canım… Finans demek, para demek… O zaman İstanbul paranın merkezi oluyor yani! Helal şu AKP'ye… Adamlar yapıyor işte! Breh, breh, breh…
Hükümet 2007 yılında genel merkezleri Ankara'da bulunan kamu bankaları, finans kuruluşlarının İstanbul'a taşınacağını açıkladı. Adres olarak da Ataşehir'deki 300 bin metrekarelik dev araziyi gösterdi.
Ocak 2008'de TOKİ'nin yaptığı planlar ile bölgenin finans merkezine dönüştürülmesi kararlaştırıldı.

İsmi yeter!

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı adı verilen karar Ekim 2009'da Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Hepsinden geçtim, kararın ismi bile Küçükçekmece Nükleer Araştırma Merkezi kadar havalıydı. Resmi gazetede yayınlandı daha ne olsun? Az buz değil, sadece inşaatı 5 milyar dolara mal olacaktı.
Projenin açılış tarihi önce 2016'ya ardından 2018'e ertelendi. Müteahhit denince akla ilk gelen isimlerden Ali Ağaoğlu bu yılın başında; “Biz cebimizden 500 milyon lira harcadık, bir o kadar daha harcayacağız. Kamu kuruluşları neyi bekliyor? Anlamış değilim!” diyerek unutulmuş finans merkezi vaatlerini gündeme taşımaya çalıştı ama nafile…
İnşaat bitse ne fark eder?
Hadi hepsi oldu, kuleler dikildi güneş soldu diyelim. Bu finans merkezi işini inşaata indirgemek ne kadar doğru?
Küresel Finans Merkezleri Endeksi diye 2005 yılında oluşturulan ve yılda 2 kere açıklanan bir gösterge var. Dünyanın 84 önemli finans merkezinin sıralaması duyuruluyor.
İlk 15'e girersen yatırımcılar sana ayrı bir gözle bakıyor. Biz kaçıncıyız? Sıralamada 47'ye geriledik. Öncesinde de halt değildik, 44'teydik…
Polonya'dan hiç umar mısınız? Varşova ise 26 basamak birden tırmandı ve 38'inci sıraya yükseldi. İstanbul'un 9 basamak üstüne çıktı.

Fırsatını bulan kaçtı

Beklentiler de önemli tabii… İyi de bizim adam olacağımıza inanan kalmamış! İstanbul olduğundan daha önemli hale gelmesi beklenen 15 şehir içinde sondan 14'üncü sırada bulunuyor.
Zaten belli değil miydi? Umut vaat etsek, Citibank 800 milyon dolar zarar ederek arkasına bakmadan Türkiye'den kaçar mıydı? HSBC, Türkiye birimlerini kapatır mıydı? Ya da RBS zengin kalkışı yapar mıydı? Büyük bankalar hızla şube sayılarını azaltır mıydı?
Tabii vermediniz 400 milletvekilini, olamadı! Aşağısı kurtarmadı… Şimdi açsalar iki AVM, yapsalar bir Topçu Kışlası, al sana merkezin kralı…

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more