Görevi: Zarar etmek!

Seçim mitinglerinde, “Türkiye artık seçim ekonomisi uygulamıyor” lafını bilmem kaç kere duyduk? Yalandı tabii… AKP seçim ekonomisi uygulamasaydı, yüzde 41'i uzaktan bile göremezdi.
Haksız da sayılmazlar… Hukukun üstünlüğü, insan hakları, basın özgürlüğü, yolsuzluklar, halkımız için bir yere kadar önemli… Kanıt mı arıyorsunuz? Buyurun, Türkiye'nin en büyük yolsuzluklarının ortaya çıktıktan sonraki seçim sonuçlarına bakın… Umursanmamıştı! AKP yine açık ara öndeydi…
İşler değişti. Türkiye'de ekonomi kötü gidiyor. Suçu dünya ekonomilerine atıyorlar ancak Türkiye çoğunluktan çoktan ayrıldı. Ekonomik durgunluğa girdik. Enflasyon artmaya devam ediyor.

NASIL ZARAR EDERSİN?

Bu tablonun üzerine zam yağdırsalardı, seçim sonuçları kim bilir ne olurdu?
Hadi seçim ekonomisi uygulanmadı diyelim… İki kamu şirketinden bahsedeceğim; Biri Elektrik Üretim AŞ… Enerji sektöründe yaklaşık yüzde 30 pazar payı ile en büyük üretici… Diğeri BOTAŞ… Doğalgaz pazarının yüzde 80'e yakınını elinde tutuyor.
Bu iki enerji kalemini alıp-satıp, nasıl zarar edebilirsin ki? Ancak zam yapmamak için zararına satarsın, öyle zarar edersin.

AYARLAYAMAMIŞLAR

Bu şirketler yıl içinde yapması gereken “fiyat ayarlamalarını” yapamadıkları için geçen yıl zarar ettiler. Fiyat ayarlaması dedikleri, zam tabii…
Elektrik Üretim, 2014 yılı faaliyet raporuna göre önceki yıl 2,3 milyar lira kâr açıklarken, geçen yılı 2,5 milyar lira gibi rekor zararla kapattı.
Nitekim doğalgaz sektörünün lideri BOTAŞ, aynı dönemde 1,5 milyar lira kârdan 587 milyon lira zarara geçti.
Bunlar ne? Görev zararı… Görev zararı ne? Özerk olmayan kamu şirketlerinin, İktidarın günahlarının bedelini yüklenmesi…

ARTIK SAYIŞTAY DA YOK!

Tıpkı seçim öncesi bedava dağıtılan kömürler gibi… Onlar da Türkiye Kömür İşletmeleri'ne görev zararı olarak yazılıyorlar. Örnekleri saysam sonu gelmez… Yani olan bizim vergilerimize oluyor. Zararı biz karşılıyoruz, onlar kendi ceplerinden veriyorlarmış gibi hava atıyorlar.
Bu yıl işin cılkı çıkacak, Sayıştay denetimi sona erecek. Bu yıldan itibaren kamu şirketlerinin bağımsız denetime tabi olacak. Tahmin edersiniz artık bağımsız denetimin ne kadar bağımsız olabileceğini…
Demem o ki; İçiniz rahat olsun, ödediğimiz vergiler sadece Saray'ın giderlerini karşılamaya yaramıyor, aynı zamanda İktidarın kendine oy devşirme çalışmalarına da zemin oluşturuyor.

Loading...