Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

İşte ben buna öngörü derim!

11 Mayıs 2015 Yazarlar

Öyle herkesi “Ekonomi Bakanı” yaparlar mı sanıyorsunuz? Bilgisi olacak. Deneyimi olacak. Basiretli, geniş vizyonlu, derin birikimli ve güvenilir olacak.
Mesela Nihat Zeybekci… Kendisi, Türkiye'nin Ekonomi Bakanı sıfatıyla 6 Mayıs'ta  “2015'te not artışları arka arkaya gelir” diyerek düşüncelerini açık ve net olarak ifade etti.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P)… Ekonomi Bakanı'nın demecinden sadece 2 gün sonra, 8 Mayıs'ta Türkiye'nin kredi notunu düşürdü.

Kim ne dedi?          
Peki, Zeybekci başka ne demişti? “2015 yılında, uluslararası piyasalarda Türkiye'yi değerlendiren bazı kriterlerin tamamında büyüme, dış ticaret, istihdam, cari açık, yapısal reformlar gibi hepsinde pozitif…”
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin görüşü ise oldukça farklı… Yayınladığı raporda, mevcut şartlar altında önümüzdeki 6 ay içinde notumuzun döviz cinsinden de düşürüleceği uyarısı da var.

Sebepsiz sonuç olur mu?
Sebep? İşte raporun vurucu kısmı da o, sebep! Öncelikli olarak Merkez Bankası'na yapılan baskıları ve demokraside geriye gidişi mercek altına almışlar.
Sonrasında sınırımızda yaşanan sıcak gelişmeler ve belirsizliklerin artması ve başta bankalar olmak üzere özel sektör dış borçlarının giderek yükselmesi, bu borçların ağırlığının kısa vadeli olması, büyümenin durması gibi faktörleri sıralamışlar.

Bunlar iyi günlerimiz
Seçimden sonra önümüzdeki 6 ay içerisinde bana şartları iyileştirecek sebepleri sayabilir misiniz? Benim aklıma gelmiyor. Öyle veya böyle, koalisyon, başkanlık sistemi tartışmaları, Amerika'nın faiz artırımları hatta referandum kararıyla baş başa kalacağız.
TL cinsinden varlıklar seçim ve seçim sonrası gelişmelerin riski ile stresli zamanlar geçirecek. Mevcut şartlar bile birkaç ay sonra iyi günlerimiz olarak anılacak.

Faiz artırımı gelecek
Ben bunların hepsinden geçtim, Bakan Zeybekci maalesef; “TCMB'nin faiz artırımına gitmesini gerektirecek hiçbir ortam yok” da demiş. Bunun anlamı çok açık; Seçimlerden sonra en az 2 puan faiz artırımı bizi bekliyor! Biraz daha dayanalım, şunun şurasında “Ekonomi Bakanı” sıfatıyla bir ayı dahi kalmadı.

YAZARIN TÜM YAZILARI