Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Kabataş saldırısı ve IMF’ye 5 milyar dolar borç

13 Mayıs 2015 Yazarlar

Geçen hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, Türkiye'yi uyardı ve kredi notunu düşürdü. Hemen sonrasında ise IMF'nin raporu geldi.
Merak etmeyin, sadece bize özel bir rapor değil bu… Periyodik olarak yayınlanan “Bölgesel Ekonomik Sorunlar” raporu… Nitekim işin içerisine “ekonomik sorun” girince Türkiye'yi es geçmek olmaz. Nitekim geçmemişler.

YİNE DİPTEYİZ

Raporda, Baltık, Merkez, Doğu ve Güneydoğu Avrupa ekonomileri arasında Türkiye, özel sektör borçları nedeniyle en riskli üç ülke kategorisinde bayrağı taşıyor. IMF'nin yaptığı incelemeye göre kişi başına düşen özel borç tutarının milli gelire oranı Türkiye'de yüzde 15, Ukrayna'da yüzde 10, Rusya'da yüzde 5 seviyelerinde… Yani borç durumumuz oldukça kötü…

İNANAN ÇIKIYOR

Benim takıldığım nokta IMF'nin yayınladığı raporun içeriği değil, buna nasıl cüret ettiği? Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yalancısıyım; adamlara 5 milyar dolar borç vermişiz, hâlâ arkamızdan atıp tutuyorlar. Edep yahu!
Cumhurbaşkanı her mitinginde söylüyor işte; “IMF'ye 23,5 milyar dolar borç ödediğimiz gibi 5 milyar dolar da borç verdik” diye… Cümle sonunda alkışlar geliyor. Demek ki inanıyorlar.
Benim için “Kabataş'ta başörtülü bacıma saldırı”, “camide içki içildi” iddiaları ile aynı kefede bir söylem… Yanıltmaca diyeyim ayıp olmasın!

IMF PARAYI ALMADI

İşin gerçeği 2009 yılında yaşanan küresel kriz nedeniyle, kaynakları büyük ölçüde eriyen IMF, 2012 yılı başında rezervlerini güçlendirmek için 456 milyar dolarlık paket oluşturdu.
IMF soruyor; “Acil paraya ihtiyaç duyarsam, üyelerimin bana ne kadar para verme yeteneği olur?” Biz de “o gün müsait olursak, 5 milyar dolar arka çıkabiliriz” diyoruz. Tıpkı üye olan diğer 36 ülke gibi… Borçlarını ödeyemeyen Batık Kıbrıs bile 600 milyon dolar ödemeyi taahhüt ediyor. Nitekim o günden bugüne IMF, Türkiye'nin vereceği 5 milyar dolar dahil hiçbirine ihtiyaç duymadı.

MUSLUĞU KISTIK BARAJ PATLADI

Hadi devamını Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak getirsin: “Bakmayın siz IMF'ye borç yok dediklerine. Bu musluğu kısarken borç barajlarını açtılar. Şu an Türkiye'nin dış borcu 650 milyar dolar civarında. Bu, Türkiye kazancından bu kadar fazla harcama yapmış demektir.”
Cumhurbaşkanı bir gün de çıkıp anlatsa ya, AKP'nin 2002'de IMF dahil 130 milyar dolarla devraldığı dış borcu nasıl bu hale getirdiğini?

YAZARIN TÜM YAZILARI