Kriz mi dediniz?

Piyasalar karıştı. Dolar yukarı, faizler yukarı, borsa aşağı… Bu kadar tartışmaya, beklenmedik bir gelişme değildi tabii ki!
Peki, siz yaşanan faiz didişmelerine anlam verebiliyor musunuz? Veremiyorsanız hemen anlatayım. Tehlike büyüyor. Tutunacak dal arıyorlar. İşe yaramayacağını bildikleri halde, son bir umut faizleri indirip ekonomiyi ısıtmaya çalışıyorlar.
Ekonomiyi ısıtmak ne demek? Hareketlendirmek demek. Neden? Türkiye'de durgunluk yaşanıyor. Ekonomi büyüyemiyor. Büyümesin, çok mu önemli? Evet, çok önemli…

KİTAP ADINI KOYMUŞ

Büyümedikçe, Türkiye'nin mevcut gelir artış seviyesi yetersiz kalıyor. Bu halde ne harcama yaratılabilir ne de insanlar tasarrufa yönlendirilebilir. Durum birbirine zıt olarak görünse de her geçen gün daha da fakirleşilir.
Dolayısıyla devletin vergi gelirleri azalır, harcamalarını finanse edemez. Daha çok borçlanır. Bütçe tutturulamaz. Kimse yatırım yapamaz. Yapmaz. İstihdam yaratılamaz. Nihayetinde alınan borçlar ödenemez.
Şubat ayının enflasyonu ile birlikte göreceğiz. Petrolün hızlı düşmesine karşın, hedeflerin aksine enflasyon yüksek seyredecek. Hem de talep kısıldığı halde… Yani hem satışlar düşecek, hem fiyatlar artacak. Bunun adı literatürde stagflasyon… En pis durum…

KRİZİN TANIMI NEDİR?

Hâlâ kriz çıkar mı diyorlar… Krizdeyken kriz çıkar mı?
Kriz dedikleri nedir ki? İlla kriz için birkaç bankanın batması mı gerekiyor? Ya da dolar kurunun bir anda 3 lira olması mı? Her gün yeni yeni önlem paketleri açılan, gelir artırıcı önlem alınan bir ekonomide işler yolunda mıdır?
Benim söylemim açık… Salt para politikaları ile devamlı büyüyemezsin. Tasarruf olmadan büyüyemezsin. Hatta para politikası ile büyümenin de sonuna geldik. Artık üretimi desteklemeden büyüyemezsin. Dinleyen kim?

BAK BAKALIM NE OLUYOR!

Tamam o zaman, Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi indirin faizi dibine kadar… Ya sonra?
Söylemlerin aksine enflasyon coşsun, tasarruflar sıfırlansın, sıcak para getiri elde edemeyince Türkiye'ye veda etsin. Faiz para etmeyince rota dövize dönsün… Döviz borçluları batsın.
Sorun yok, nasıl olsa Merkez Bankası'nın döviz rezervleri yeterli değil mi? Değil! Rezervlerin yüzde 61'i bankaların döviz karşılıklarından oluşuyor. Açıklanan rezerv rakamları hikâye…
Valla didişmesinler, ne yapacaklarsa yapsınlar. Hatta hemen, seçim öncesi yapsınlar. Yapsınlar da görelim bakalım ne olacak?

Loading...