Nasıl zenginleştik?

Yıl 2006… Baktık kelle başı gelirimiz bir türlü artmıyor, “durun” denildi. Aslında herkes yılda 2020 dolar daha fazla kazanıyor, bunu düzeltmeliyiz.
Bir gecede kayıtlar değiştirildi. Hop, daha önceki hesaplamaya göre 5 bin 480 dolar olan kişi başına düşen milli gelir, yükseldi mi 7500 dolara…
Yıl 2007… Milli gelir rakamlarını revize ediyoruz, artık Avrupa Birliği kıstaslarını esas alacağız denildi. Sabah bir uyandık, gelirler kâğıt üzerinde yüzde 28 daha yükselmiş. Bu sayede vatandaşımız uykusundayken, aniden ve de hayalen acayip zenginleşti…
Artık şansımız dönmüştü. Her yerden para akıyordu. Bir yıl geçti, geçmedi; “Hey dostum nüfusumuzu tekrar sayıyoruz” dediler… 5 milyon kişi az çıktık… Gelire oranladık, aslında daha da zenginmişiz!
Sonra hesaplarken hata yapıyoruz dedi akil adamlar… Tekrar hesapladık… Bir baktık, aslında daha, daha da zenginmişiz! Devamlı payı artırıp, paydayı düşürüyoruz ve zenginleşiyorduk. Yüce Tanrım bu saadeti Türk Ulusu'na nasip etmişti.

NASIL DURAKLADIK?

Gelir hesaplarken nüfusumuz 5 milyon kişi düşse de, seçimlerde 5 milyon artıyor, işi dengeliyorduk.
Daha önce gelirimizi IMF'ye göre hesaplıyorduk, sonrasında OECD'ye göre hesapladık. Baktık olmuyor, Avrupa Birliği kriterlerini de işin içerisine kattık.
Sonra ne oldu? Aniden durduk. Artık gelirimizi kâğıt üzerinde artırabileceğimiz hesaplama yöntemi kalmamıştı.
Hâlbuki yıllarca aldığımız borçların, satılan şirketlerin, özelleştirilen devlerin gelirlerini toprağa gömmüştük. Üretim namına hiçbir şey yoktu ortada… Ne yeni iş yaratılmıştı ne yatırım yapılmıştı.
Duble yollar, inşaatlar gırla gitti. Topraktan inanılmaz bir rant yaratıldı, gökdelenler, plazalar dikildi. Ne var ki geri dönüşümsüz harcamalardı bunlar.

NASIL FAKİRLEŞTİK?

2014 yılında TL hızla değer kaybedince ortalama fert başına gelirimiz 9600 dolara kadar düştü. Henüz resmisi açıklanmadı ancak bu böyle…
Peki, alavere, dalaverenin sona erdiği 2008 yılında kaç idi? Tamı tamına 10.438 dolar! Yani 6 yılda boşa kürek çektiğimiz gibi üstüne 838 dolar fakirleşmişiz.
Bugünün parası ile 6 yıl önceye göre 2095 lira daha az kazanıyoruz. O kadar tantanaya sonuç ortada. Ustalık dönemi işte böylesine bir destan!
Ancak çareler tükenmiş değil… Milli gelirimizi eski Aztek medeniyetinin hesaplama yöntemini kullanarak Maya Takvimi ile hazırlarsak, yüzde 28'lik bir artış daha yakalayabiliriz. Bu fırsatı kaçırmak AKP'ye yakışmaz!
twitter@sozcumuratoglu adresimde milli geliri 50 bin dolara çıkarıyorum. Beklerim.

Loading...