Ne oldu İsviçre’deki “Allah kuruşları”?

İsviçre, tüm dünyada gelişmiş bankacılık sistemi ile tanınır. Gelişmiş denmelerinin sebebi kuş kondurmalarından değil “gizlilik ilkesini” esas alırlar.
Öyle ki çoğu bankada hesap açmak için isim bile gereksizdir. Sadece bir hesap numarası ve şifre yeterli olur. Dünyanın her yerinden çok sayıda müşterinin milyarlarca doları bu hesaplarda saklanır.
İlginç bir gelişme oldu. Küresel bankacılık devlerinden HSBC'nin İsviçre şubesinden 2007 yılının hesapları sızdı. Türkiye'den 3105 adet gizli hesapta toplam 3,5 milyar dolar varmış.
Bu 8 yıl öncenin hesabı… AKP'nin çıraklık döneminin sonu… Sonrasında kalfalık ve ustalık dönemlerini yaşadık. Yani ortaya çıkan devede kulak! Ayrıca İsviçre'de HSBC dışında 384 banka daha faaliyet gösteriyor. Onlarda durum ne acaba?

HANİ “SİS PERDESİ” KALKACAKTI?

6 Ağustos 2012 tarihli Sabah Gazetesi'nde yayınlanan haberi aynen aktarıyorum: “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada İsviçre'de bulunan gizli hesapların üzerindeki sis perdesinin 1 Ocak 2013'ten itibaren kaldırılacağını söyledi. Şimşek, ‘İsviçre ile imzalanan tam bilgi değişimi anlaşması bu tarihte devreye girecek' dedi.” Koskoca Maliye Bakanı açıklanacak dediyse, tam iki yıl önce “sis perdesi” kalkmış olmalıydı. Peki, ne oldu? Tık yok!
Gazetelerine, İktidarın her şeyin üzerine gittiği imajı vermek için manşet attırmasını biliyorlar. Haberde açık açık, “Türk işadamlarının İsviçre'deki zulaları açılıyor. Bilgi değişim anlaşması yürürlüğe girdi. İsviçre'de hesabı bulunanların bilgileri 5 yıl geriye dönük incelenebilecek” deniliyor.
Madem anlaşma artık yürürlükte, buyurun açıklayın. Hık, mık!

AÇIKLANSA UTANACAKLAR MI?

Hatırlarsınız bu konu WikiLeaks belgeleri ile zamanın Başbakanı Erdoğan'ın İsviçre'de, sekiz bankada hesabının olduğu yazılmasıyla gündeme gelmişti. Bu, belgelerde var.
Eski Başbakan ise yaptığı; “Tek bir Allah kuruşum yoktur” açıklamasıyla polemiği nihayete erdirmişti. Başbakan tamam da ya diğerleri, kuruşu olanlar? Onlar neden açıklanamıyor.
Sadece İsviçre de yetmez… Jersey, Bermuda, Guernsey ve Man Adası, Seyşeller, Bahamalar, Cebelitarık, Cayman Adaları, İngiliz Virjin Adaları ile de görüşüyorlardı. En azından öyle demişlerdi. Ne oldu? Sert kayalara mı çarpıldı? Olmaması gereken isimlere mi ulaşıldı?
Ulaşılsa ne olur ki? Adam takmış koluna elin adamının saatini arsız arsız gülüyor, banka hesabından mı utanacak? Bari bilelim!
twitter@sozcumuratoglu adresimdeyim. Beklerim.

Loading...