Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Şanslıların büyük ekonomisi

Adam koskoca şirketin genel müdürü, mikrofonu görünce; “Biz, Türkiye'nin 2023 yılı hedefi olan, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi adına elimizden geleni yapıyoruz” diyor. Ne yapıyorsunuz Allah aşkına? Yalakalık!
Hastasıyım şu 2023 hedeflerinin… Hele tutacağını iddia eden kraldan çok kralcılar yok mu? Onlara daha da hasta oluyorum…
Size biraz gözlemlerimden bahsedeyim… Şirket yönetmek için beyne gerek yok! Burası kesin… Büyük şirketlerde üst düzey yönetici olan o kadar çok aptal insan tanıyorum ki, saymakla bitmez. Çoğu iki lafı bir araya getiremez.

HAYATTA ŞANSIN OLACAK

Vardığım sonuç, iyi bir şirkette üst düzey yönetici olmak için ihtiyacınız olan yüzde 85 şans ve yüzde 15 kabiliyettir.
Herhangi bir şirketi ele alın. Hatta etrafınıza bakın… İşleri aynı şekilde ve hatta daha iyi yapabilecek yığınla insan olduğu halde, genelde şanslı olanlar baştadır. Günü geldiğinde, doğru zamanda doğru yerdedir. Nasıl oraya geldiği bilinir.
Büyük ölçüde şans ya da kendi şansını yaratan aile, torpil veya yalakalık belirleyicidir. Bir sebeple oradadır. Tamam, gerçek başarıyı pas geçmek olmaz. Ancak emin olun çalışmasıyla, başarısıyla yönetime gelenlerin yüzdesi çok düşüktür.

İLK 10 MASALI BİTTİ

Gelelim 2023 yılı hikâyesine… Hani ilk 10 ekonomi arasına gireceğiz ya ona…
Türkiye, dünya sıralamasında 17'nciliğe ilk olarak 1976 yılında yükseldi. Yaklaşık 25 yıl bir düştük, bir çıktık ama genelde orada kaldık. 2001 yılında kriz ve devalüasyonla 21'e kadar geriledik.
Türk Lirası'nı değerli tutarak ve hesaplama yöntemi değişiklikleriyle 2007 yılında 39 yıl önceki seviyemizi yakalayıp tekrar 17'nci sıraya yükseldik. Taa ki geçen yıla kadar!

TIKANDIK

İngiltere merkezli araştırma şirketi CEBR, bu yıl Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybı nedeniyle Türkiye'nin 17'den 19'uncu sıraya gerilediğini duyurdu. Nitekim Hollanda ve Suudi Arabistan'ın gerisine düştük.
Normal olarak eğer para birimini değerli tutarsan gelirin dolar bazında yüksek görünür. Kendini zengin zannedersin. Geçici olarak günü kurtarırsın.
Ya sonra ne olur? İşte böyle olur. Gün gelir tıkanırsın. Ne paranı değerlendirebilirsin, ne ekonomiyi düzeltebilirsin. Sıkışmışındır. Gitgide dibe çökersin. Hak etmişsindir.
Twitter@sozcumuratoglu adresime beklerim.