Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Sürpriz vergiler gelebilir

9 Mayıs 2015 Yazarlar

Devlet, sistemin ayarları ile oynayarak kendisinin yerine vatandaşı ve özel şirketleri borçlandırarak, dolaylı bir borçlanma stratejisi uygulamaya başladı. Kamu harcamalarının bütçenin ithalat vergileri ve dolayısıyla ithalatla finanse edildiğini, rakamlar da teyit ediyor.
2014 bütçesinde, yurtiçi satış işlemlerinden elde edilen KDV geliri, sadece 38.1 milyar lira iken, ithalattan alınan KDV geliri ise 64.4 milyar liraydı…
ÖTV, KKDF, ithalatçı firmaların ödediği vergiler de dikkate alındığında, bütçedeki vergi gelirlerinin büyük kısmının ithalat ekonomisinden sağlandığı rahatlıkla ortaya çıkıyor.
Cari açık dolayısıyla ithalat azalıyor diyorlar ya… Bütçe de bu yüzden teklemeye başladı.

ALINMIYOR AMA KANUNDA VAR!

Öyle bir sistem oturttular ki, harcamalarını ithalat ile finansmanı aynı zamanda Türkiye'nin bir ithalat ekonomisine dönüşmesine, yerli üretimin yok olmasına ve işsizliğin de artmasına sebep oldu.
Şimdilik seçim nedeniyle ortalıkta fazla dillendirilmeyen gelişmeler seçim sonrası yaşanabilir.
Mesela kanun diyor ki; “Bedelsiz intikal eden tutar üzerinden yüzde 10 ila yüzde 30 oranında veraset ve intikal vergisi alınmaktadır. Yalnız, bir kişiye ana, baba, eş ve çocuklarından ivazsız mal intikali halinde hesaplanan vergi yarısı oranında alınmaktadır.”
Bunun anlamı açık… Eşine veya çocuklarına para mı verdin, öyle veya böyle gidip devlete vergisini ödeyeceksin.
Ancak uygulanmıyor. Yetkililer, korkuları dindirmek için uygulanmayacak da diyor. Peki, o zaman neden var?

YOK ARTIK! DAHA NELER?

Hadi eskiden bu kanunun uygulanabilirliği zaten yoktu diyelim ancak şimdi devir bilgisayar devri… Her şey ayna gibi ortada… İstenilirse şak diye uygulamaya geçilebilir.
Esas hikâye, bu durumda bankalarda açılmış milyonlarca “ortak hesap” ne olacak. Hesap sahiplerine teker teker paranın kaynağı mı sorulacak? Kaynak gösterilemezse, eş ve çocuklardan ivazsız mal intikali sebebiyle vergi mi talep edilecek?
Ben de sizin gibi “Yok artık! Daha neler?” diyorum ama vergi gelirleri düşüyor. Bütçeye para lazım… Olur, mu, olur!
Kısaca Saray harcamalarıydı, Suriyelilerin durumuydu, yandaşların işe alımıydı, makam araçlarıydı… Eğer harcamalar böyle giderse; “Hedef 2023, ana bir, bacı iki gerisine sal vergiyi” düsturu ile yola devam ederler, benden söylemesi.
Twitter@sozcumuratoglu adresimde sorgulamaya devam ediyorum. Beklerim.

YAZARIN TÜM YAZILARI