Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Türkiye’yi hissiyatla yönetirsen böyle olur!

Türkiye'yi yönetenlerden biri de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık… Kendisine kanaat notumu, bilim ve teknoloji gibi müspet ilimlerden sorumlu olduğu halde; “Ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir montaj olduğunu hissettim” dediğinde vermiştim. Hissetmiş hazret!
Öylesine hissetmişti ki; “Tübitak'tan teknik incelemeye gerek duymayacak kadar açık bir montaj” olduğunu da söyleyivermişti.
Hissiyatı kuvvetli Fikri Bey aynı zamanda ve maalesef Sanayi Bakanı… Yine hissetmiş miydi bilemiyorum ama sanayi üretimi ocakta artış beklentilerine karşın yüzde 2.2 azaldı. Hissiyatı kurtarmamış, bilgi düzeyi yetersiz kalmış olmalı ki sonuç ortada!

SIRRIMIZI AÇIKLIYORUM

Hepsinden geçtim… Geçen; “Döviz kurlarındaki hareket kamuoyu ve hane halklarını etkilemiyor” bile dedi. Bunalıma girdim. İnanabiliyor musunuz bizi kimler yönetiyor?
Basitten başlayalım. Dünyada petrol fiyatlarının yarıya inmesine karşın bize yansıması neden olmuyor? Rusya'dan aldığımız doğalgaza yüzde 10 iskonto yapıldığı halde vatandaşa neden indirim yapılmıyor?
Onunla bu sırrı paylaşmak isterim. Döviz kurlarında yaşanan artış nedeniyle… Otomobil, taksi, otobüs, traktör, minibüs sandığının aksine su ile değil, benzin, motorin ve LPG ile çalışıyor. Hatta elektriği bile doğalgazla üretiyoruz.
Acaba Fikri Bey döviz kurunun enerji fiyatları ile olan ilişkisini hissedememiş mi?

HANE HALKI NASIL ETKİLENİR?

Kur artışının hızlandığı ocak ayı ortasından bu yana akaryakıta toplamda yapılan zam yüzde 10'a yaklaştı. Akaryakıt ekonomide temel girdi. Bu zamlar, zincirleme biçimde tüm sektörlerde maliyetleri artırıcı, ekonomik faaliyetleri ve talebi kısıcı etki yapacak. Bu etki tüm sektörlere yansıyacak. Bunları bilmiyor mu?
Peki, Fikri Bey'in bahsettiği kamuoyu ve hane halkı nasıl geçiniyor? Kendi işyerinde veya bir yerlerde çalışarak… Reel sektörde diyelim.

ÜÇ VAKTE NELER OLACAK?

Reel sektörün Türkiye'deki bankalardan kullandığı döviz kredisi 152.6 milyar dolar… Bankalara döviz borcu bulunan KOBİ'lerin sayısı 23 bini aşmış bulunuyor.
Kur artışı nedeniyle yılbaşından bugüne 354 milyar lira olan bu borcun TL karşılığı 46 milyar lira artarak 400 milyar liraya çıktı.
Bu artış, şirketlerin bilançolarına zarar olarak yansıyacak. Kurdaki yükseliş, firmaların bilançolarının bozulmasına, iflaslara, işten çıkarmalara, ekonomide küçülmeye neden olacak. Kısaca herkese yansıyacak.
Fikri Bey bunu da hissedemiyor mu? Hayret!