Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Yaşasın! Komiseri ikna ettik

15 Mayıs 2015 Yazarlar

Konu; Avrupa Birliği Komiseri Cecilia Malmström ile yapılan Gümrük Birliği hakkındaki görüşme mutabakatı…
Önce Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır zaferi dile getiriyor. Ekonomi Bakanı Zeybekci madalyayı takarak açıklamayı genişletiyor. Hemen sonrasında AKP'nin başkan seçilmesi için uğraştığı Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Büyükekşi açıklamayı yapıştırıyor; “Ekonomi Bakanımızın da ifade ettiği gibi AB ile 150 milyar dolarlık ticaret hacmini 300 milyar dolara çıkaracağımıza yürekten inanıyoruz!”
Ancak ortada anlaşma falan yok! Sadece görüşme için anlaşıldı.

KEYİFLERİNİN GELMESİNİ BEKLEYECEĞİZ

Kısaca Avrupa Birliği diyor ki; “Gündeme alınan maddeleri sizinle konuşabiliriz.” Gümrük Birliği'nin güncellenmesine ilişkin müzakereler en erken 2016 yılında başlayacak. Kimbilir ne zaman biter? Peki, acaba biter mi?
İmzalanan mutabakat zaptını takiben komisyon tarafından hazırlatılacak etki analizi, üye devletlerle paylaşılacaktır. Gerisi onların keyfine kalmış.
Üye ülkelerin görüşleri de alındıktan sonra AB Konseyi, Avrupa Komisyonu'na müzakere yetkisi verecek.
Herhalde, Avrupa Birliği zorunlu olmadığı halde durup dururken Türkiye'ye avantaj sağlamak istemeyecek. Mesela diyecek ki; “Kıbrıs Rum bandıralı gemilere limanlarınızı açacaksınız.” Devamı da gelecek…

HESAP ORTADA

Şimdi gelelim şu 150 milyar dolarlık ticaret hacmimizin 300 milyar dolara çıkarılmasına. Hesap kitap yapamayan bakanlar ve başkanlar ile bu iş nereye kadar gider? Bilemiyorum…
Avrupa Birliği'nin ihracatımızdaki payı yüzde 45 oranında… Hesaplarsak 67.5 milyar dolar eder… Demek ki Avrupa'dan ithalatımız 82.5 milyar dolar… Yıllık 15 milyar dolar içerideyiz… Hacmi ikiye katlarsak açığımız 30 milyar dolara çıkacak.

FAZLADAN NE SATACAĞIZ?

1996'dan bu yana AB ile gerçekleşen ikili ticarette 261 milyar dolarlık açığı var Türkiye'nin! Daha önce ne ürettik de satamadık? Yeni ne üreteceğiz de satacağız? Satacak malımız var da almıyorlar mı?
Üreten fabrikaları yabancılara satıp parayı inşaata, AVM, konut, lüks kamu binaları, otomobiller ve cep telefonlarına yatırmadık mı? Böylece ihraç edebileceğimiz malların üretimi azmadı mı? Ben mi yanlış biliyorum?
Komiseri ikna edip ülkelerle görüşmek için anlaşmaya varmak güzel de, daha neyi başarmışsınız, onu anlatın bana!

YAZARIN TÜM YAZILARI