Sözcü Plus Giriş
NİLAY ÖRNEK

Ah o görünmez kadınlar var ya! Korkulur…

26 Mayıs 2015 Yazarlar

En şuh kahkahaları onlar atar; en şehvetli sevişmeleri onlar yapar. En iç gıcıklayıcı ihanetin tadını onlar çıkarır; en karışık planların altındaki imza onlarındır; en etkili bakışları onlar fırlatır; cinayet işleyecek ya da işletecek cesaret sadece onlardadır.

“Hani marjinal bizdik. Sabah kadın programlarını bir açıyorum ne hikâyeler anlatıyorlar kanımız doyuyor. Biz elimizde kumanda salonda oturuyoruz. Bize marjinal diyorlar; mahalle neler yapıyor.”

Cem Yılmaz'ın en sevdiğim monologlarından biri herhalde, her seferinde beni gülümseten “Ne doğru ya” dedirten. (Tabii tam Cem'in sözleriyle yazamadım bunu)

Peki bu hikâyelerin kahramanları kim? Görünmez kadınlar ve onların parmakları ucunda kendilerini ‘erkek' hisseden adamlar.

Geçen gün kocasının koluna girmiş, dövdürtmeye çalıştığı adamın karşısında “Hadi erkekliğini burada göster” diye yanındaki adamı öne iten bir kadın görünce şaşırdım. Ne kadar eğitimli, modern görünseler de hâlâ böyle insanların var olduğuna inanamadım. Belki de hep, ‘bir erkeğe sahip olmak' yerine, bir ‘erkekle birlikte' olan kadınlardan olduğumdan bir kez daha şaşırdım.

nilay-ornek-sli-2

PAHALIYA MAL OLUR

Bazı kadınlar vardır pek görmezsiniz onları.

Kalabalıklarda onların tarafına baksanız da, görüş ağınıza takılan onlar değildir…

Onlar renklerden ‘gri' gibidirler, peynirlerden ‘lor', matematik öğelerinden ‘etkisiz eleman'… Ama sadece ‘gibidirler'; bunu anlamak, bazı erkeklere pahalıya mal olsa da.

HATAN OLDU MU YANARSIN

‘Görünür kadın' olmanın getirisi kadar, götürüsü de çoktur oysa… Kadını erkeği, büyüğü küçüğü pek çok kişi konuşur hakkında. Sokakta yürürken, ardından bakılan olmanın keyfini yaşarsın ama bir hatan oldu mu da ‘görünmez kadınlardan' çok daha fazla yanarsın.

ViZESiZ SEYAHATLER!

Haklarında çok düşünülen, yazılan, çizilen, nazar edilen ‘görünür kadınlar', çok ülke görmüş Türk pasaportları misali, üzerleri ‘etiket dolu' gezerken, ‘görünmez kadınlar' bu görünmezlikleri sayesinde vizesiz hayat seyahatlerine çıkmak bir yana, duvarların içinden bile geçebilirler.

Tahmin edilebileceği gibi de büyük bir hızla ve engelsiz bir biçimde ilerlerler.

SESSiZ VE DERiNDEN

‘Görünür kadınlar' her adımlarının hesabını -onları gören herkese- vermek zorundayken, ‘görünmez kadınlar' bir yeraltı suyu gibi sessiz ve derinden ilerler…

Herkes ‘görünür kadın olmanın' ne kadar kolay, ne kadar ‘yol açıcı' bir şey olduğunu düşünürken ‘görünmezler' kaplarına sığmayacakları günü bekler…

nilay-ornek-sli

OYNAKLIĞIN KiTABINI YAZANLAR

İnsanlar tablodaki baskın karaktere, filmdeki başrole odaklanmışken, ‘görünmez kadınlar' spotlardan uzak olmanın verdiği özgürlükler içinde yaşar.

Belki de bu yüzden en şuh kahkahaları onlar atar; en şehvetli sevişmeleri onlar yapar…

En iç gıcıklayıcı ihanetlerin tadını onlar çıkarır; en karışık planların altındaki imza onlarındır, en etkili bakışları onlar fırlatır, cinayet işleyecek ya da işletecek cesaret sadece onlardadır.

İşveli/ oynak / cilveli olmak ‘görünür bir kadının' ancak fantezisi ya da bilinçli olarak yardım aldığı silahıyken, ‘görünmez kadın' saman altından çok sular yürütebilir olmanın rahatlığıyla oynaklığın kitabını yazandır!

ERKEKLERİ ONLA TANIR

‘Görünür kadınlar' azınlıktadır, ‘görünmezler' ise dev bir kalabalık. Ama bu bile onlar için bir avantajdır.

Erkekleri daha iyi tanıyanlar da aslında ‘görünmez kadınlar'dır.

‘Görünürler' insanların gözlerinden, ağızlarından ya da aynalardan kendilerini izlerken çok vakit kaybeder, kısıtlı zamanlarla tanırlar erkekleri… Onlar erkeklerle eşit ilişkiler kurmaya çalışır, rekabete bile girerler…

nilay-ornek-sli-3

‘TESLiM OLDUM' DERKEN TESLiM ALAN!

Oysa… O görünmez kadınlar var ya, ah o görünmez kadınlar… Erkeğin DNA çözümlemesi, onlara genleriyle verilmiş bir hediye gibidir. Erkek denilen zavallıyla mücadele etmenin gereğini bile duymaz, ‘teslim oldum' derken bile ‘teslim alırlar' ademoğullarını.

Belki de bu yüzdendir görülmez kadınların bir erkeğe cinayet işletecek kadar büyük güce sahip olması.

YAZARIN TÜM YAZILARI