Ahmet Uluğ’un arşivine girmek isterdim

Kendileri bilmez tabii, bir müziksever olarak ben Pozitif'in kurucuları Cem Yegül, Ahmet ve Mehmet Uluğ'u 10 yılı aşkın süredir çok iyi izlerim. Mehmet Uluğ'u geçen yıl çok erken kaybettiğimizde, ailemden biri ölmüş gibi hissettiğimi hatırlarım. Geçtiğimiz günlerde Ahmet Bey ile bir araya geldik, Babylon hakkındaki gelişmeleri anlattı. Özetlersek…

 

1- Yaz kış Babylon Kilyos: Tüm yıl, sabahtan akşama hizmet verecek restoranı, geniş plajı, şömineli salonları, çadır alanları, bisiklet ile trekking parkuru, organik tarlası ve konser alanıyla Babylon Kilyos, 15 Mayıs'ta açılıyor. Dolayısıyla 23 Mayıs'ta bu yıl 5'incisi yapılacak olan Babylon Soundgarden da bundan böyle orada olacak.

 

2- Bomonti eylülde: ‘Tarihi' bira fabrikasında olması ve izinler-çalışmalar nedeniyle açılışı bir sezon geciken Babylon Bomonti, eylülde açılıyor! Orada da bir tür Tünel Meydanı yaratılması planlanıyor. (Asıl mekanı çok seven benim gibiler için böyle deyince pek bir hüzünlü gelse de…) Alanda Babylon ürünlerinin, müzikle ilgili özel kitapların satıldığı birer mekan, radyo stüdyosu, konser, performans alanları, bar ve restoranlar olacak.

 

3- Ve diğerleri: 15 yıllık Babylon Asmalımescit, 2 sezonluk bir bakım için kapanıyor. Babylon Çeşme var olacak, ‘Babylon Presents' konserleri de Volkswagen Arena'da sürecek (bugün reggae sevenler için U ROY ve Big Youth, SATTAS Raggaeband konseri var mesela).

Bize tüm bu bilgileri veren Ahmet Bey, toplantımız sonrasında bir fotoğrafımızı çekti. O sırada öğrendim ki, bunu her zaman yaparmış, her büyük açıklama ya da konser öncesi-sonrası fotoğraflar çeker, onları ayıklar, isimlendirerek arşivlermiş. Patti Smith'den Manu Chao'ya, Peter Gabriel'den R.E.M.'e pek çok kişi ve grubun Türkiye'ye gelişine tanıklık etmiş birinin fotoğraf arşivine girsek neler görürdük kim bilir; umarım Bomonti'deki alanlardan birinde bu arşivin de bir sergisi yapılır, kitabı da basılıp satılır.

 

O heykeller nereye bakıyor?

 

heykel

 

 

Çok takdir ettiğim bir pırıltılı hal var bazı fikirlerde… Masashi Kawamura adlı biri tarafından yapılan ‘What They See?' (Ne görüyorlar?) adlı blogun fikri de ‘süpper'. Kawamura, müzelerde gördüğümüz heykel ve bazı resimlerin ana karakterlerinin nereye baktıklarını merak edip fotoğraflıyor. whattheysee.tumblr.com blogun adresi. Şimdilik sadece New York Metropolitan Müzesi'nden fotoğraflar paylaşıyor. Gözleri kapalı karakterler için siyah bir duvar koymasına da bayılıyorum ama kim bilir belki de hayal görüyorlar, siyah olmasa da olur yani:) Ben de fotoğraf çekip göndermeye karar verdim. Görevliler bana garip garip baktı ama ilk ‘eserlerimi' Pera Müzesi'nde yeni açılan Giacometti sergisinde çektim; göndereceğim.

 

hot-dudes-reading-sli

 

Şu anda Instagram'da hızla büyüyen bin ‘etiket' var. Biri 200 bine yakın izleyicisi olan ‘hot dudes reading' (seksi ahbaplar/adamlar okur) hesaptan çıkmış herkes ve yayılmış, insanlar toplu taşıma araçlarında okuyan erkeklerin fotoğraflarını çekip bu isimle etiketliyor, hesap da paylaşıyor.

 

INSTAGRAMDA, SEKSİ ERKEKLER KİTAP OKUYOR…

 

Bizde biraz sahtesi olabilir, olsun, ‘Okuyormuş gibi yapmak' bile bir şeydir, iki satırla olsun iletişim gerektirir; Türkiye'de de yayılması dileğiyle!

 

 

sevimOscar'ı sunmak için harika ikili: Kimileri için Oscar ödülleri ve onu canlı izlemek hâlâ önemli. Bu sene Digitürk 1. kanaldaki Oscar canlı yayınında, Mehmet Açar'a, gazeteci Sevim Gözay eşlik edecekmiş. Sevim zekâsıyla ekrana, özellikle de canlı yayına çok yakışan bir kadın, sinemaya ilgisi ve bilgisi de malumdur; harika ikili olmuşlar desem yeridir.

 

 

 

Oh be! Birileri Türk kahvesini düşündü! Üçüncü nesil kahve kültürüne, yükselişine saygım ve sevgim büyük ancak Türk kahvesinin kulak ardı edilmesine de ‘yarım' biraz. 21 Şubat'ta Topkapı Müzesi ile Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği'nin ortak çabasıyla ‘Bir taşım keyif – Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü' adlı bir sergi açılıyor. Sabırsızlanıyorum!

 

osmanli-kahve

 

Loading...