Beyrut’a kaçar mıyız kaçırılır mıyız?

Yemekler leziz, gece eğlencesi gırla, bazı gökdelen tasarımlarını Versace yapıyor bile olsa inşaatı fazla! Sanat kafası çok güzel, tasarım mekanlar etkileyici… İşte not not, ‘bilgi küpü' Beyrut izlenimleri…

› Hangi mevsim, hangi bar? Adana'daydım ve oraya kadar gitmişken Lübnan'a geçmek denenir mi; denendi! Bora Jet uçuşuyla 45 dakikada, gittik Beyrut'a. Yazın bu uçak seferleri dolu oluyormuş. Kışın sokakta pek fazla insan yok, hatta boş! Yazın özellikle sıra sıra bar ve gece kulüplerinin olduğu Gemmayzeh'te hem sokak, hem de mekanlar dolup dolup taşıyor… İlkbahar ve yaz önerilir.

nilay-ornek-sli-2

 

›Beyrut mu, Karaköy mü? Beyrut, 7 bin yıllık tarihinde neredeyse her yüzyılda bir savaş görmüş bir ülkenin başkenti de olsa kendi külleriyle yenilenmeyi başarıyor. İçinde tasarım ürünlerin satıldığı, eğlence alanları oluşturulmuş, bar, kafe ve restoran olarak hizmet veren, girdiğiniz anda fotoğrafını çekmek istediğiniz mekânlar yaratmakta inanılmaz başarılılar. Mar Mikhael bölgesi bu anlamda iyi. Memory Lane, Urbanista ya da içinde eski nesil bakkal/manav barındırıyormuş izlenimi veren Kahwet Laila örnekleri mesela…

nilay-ornek-sli-8

Karaköy'de yürür gibi hissediyor insan kendini. Acayip eski ama eskiden güzel olduğu belli binaların altında çok etkileyici tasarım kafe ve dükkanlar var. Ama buradakilerin ne kadar taklit olduğunu gördükçe de daralıyor insan.

›Maçolukla dalga geçen kadın yazarlar! Galeri gördüğünüz anda girin. Acayip güzel, yaratıcı işler görmek mümkün. İlgi çeken şu ki, çok kadın yazar var. ‘Erkeklere, maçoluğa karşı', bunu ortaya koyan, dalga geçen kitaplar popüler. İngilizcelerini bulmak da mümkün.

›‘Kaçırmalar sorun olabiliyor tabii' Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız'a, “Genelde en büyük sorun ne?” diyoruz, “E kaçırılmalar oluyor” diyor; çok normalmiş gibi hafif de ilgimizi görüp gülümseyerek. Ülke güvensiz sayılmıyor ancak Körfez ülkeleri, etnik kimlik farklılıklarının altını çizip, “Kaçırılırsınız” diyerek bölgeye ambargo uyguluyormuş. Bu nedenle turist sayısı düşmüş.

nilay-ornek-sli-11

 

›‘Muhannad', pardon Kıvanç Tatlıtuğ aşkıyla Türkçe öğrenenler Oradaki Türklerden çoğu Mardinli. Dizilere merakla Türkçe öğrenme durumu da bir gerçekmiş anlaşılan, kurslara ilgi büyük. Kıvanç Tatlıtuğ da malum, Lübnan'da ‘Muhannad' adıyla anılıyor ve bir efsane. Büyükelçimizin favorisi ise Yalan Dünya imiş.

›İyi ki sıfırları atmışız! Beyrut'ta çok kişi İngilizce ya da Fransızca konuşuyor, dolar da geçiyor. Ama Lübnan lirasıyla haşır neşir oldukça insan “İyi ki paradan sıfırları atmışız” diyor! * 3. nesil kahve uyanmamış Beyrut'un, İstanbul'da patlayan 3. nesil kahve işine acilen girmesi lazım; girişimcilere de duyurulur. Ortamlar şahane ama kahve pahalı ve iyi değil.

nilay-ornek-sli-6

›Sırf yemek için gidilir! Yemeklerin bir kısmı bize göre ağır ama her şey çok lezzetli, servis de çok hızlı. Humusun hakkını veriyorlar, hamur işleri üzerindeki zahter kullanımları da harika! Çok güzel, havalı restoranları var. Hem havalı bir ortam, hem güzel lezzetler için ‘Liza', Frida Kahlo severler için duvarların ünlü ressamın çizimleriyle süslendiği Meksika-Lübnan restoranı ‘Frida', kebap için ‘Karam' (sahilde balık ağırlıklı olanı da var) önerilir. Ama Gemmayzeh'teki ‘Le Chef' adlı esnaf lokantası, fiyatı, lezzetleri ve naif ortamıyla en “Mutlaka git” yer. Tavuk kanatlarını 21 farklı sosla sunan ‘Lord of The Wings'te yiyemedim ona yanarım!

›İrmikli künefe daha güzel Lübnan künefesini tek geçerim! Bizim gibi tel kadayıftan değil irmikten yapıyorlar künefeyi. Çok lezzetli olan peyniri de koklatmıyor, bizden kat be kat daha fazla koyuyorlar.

nilay-ornek-sli-5

Ben hiç güllü şerbetlerden hoşlanmam, orada portakal çiçeği esansının da katıldığı çok hafif şerbetli künefeye bayıldım!

›Zuhair Murad tasarımları ‘Souq', yani pazarları genel anlamda pahalı. Özellikle tasarımcı ürünleri uçuk fiyatlara. Ama Beyrutlu tasarımcı Zuhair Murad'ın giysilerine alınmasa da uzun uzun bakılır, coğrafyasını o kadar güzel yansıtıyor ki modern kıyafetlere…

nilay-ornek-sli-3

›Gökdelen tasarımı Versace'den Her yer inşaat. Versace tasarımıyla yapılan gökdelenler bile var. Kentte ‘temizleme şirketleri' varmış; savaş dönemi yıkıklarını kaldıran. Pek çoğunda da politikacıların hisseleri var!

nilay-ornek-sli-10

 

Bizim İzmir'in ‘Kordon'unu andıran deniz kenarı uzun yürüyüş alanlarının onlardaki adı ‘korniş'.

 

Eski sığınaktan gece kulübü!

Wallpaper Dergisi'nin üç yıl üst üste ‘dünyanın en popüler gece kulüpleri' arasında gösterdiği, bir yer de Beyrut'ta. Adı B 018. Dünyaca ünlü şöhretlerin de meraklısı olduğu bu kulüp, faaliyetine savaş zamanı başlamış. Naji Gebran, savaşa rağmen inadına müzik ve eğlence yapma fikriyle ‘Müzikle Terapi' adını verdiği eğlencelerini biraz dağlık bölgede yer alan köşkünde başlatmış. Kısa sürede burası dolup taşan kalabalığıyla meşhur olmuş. 1998 yılında ise bugünkü yeni yerine Quarantaine bölgesine taşınmış.

nilay-ornek-sli-9

Ama tam da açıldığı formata uygun olarak eski bir dev sığınağa yapılmış!  20 yılı aşkın süredir varlığını sürdüren kulüp şimdi, gece 3-5 kişi bile gitseniz ‘tırsanacağınız' sessiz ve karanlık olan bir sanayi bölgesinin içinde. Ama fark etmiyor, perşembe-cuma ve cumartesi geceleri ‘savaş mimarisi' adı verilen, içinde mağara ve sığınakların olduğu, bazı oturma yerlerinin tabut şeklinde yapıldığı modern yapısı dolup taşıyor. Ağırlıkla tekno, kimi zaman 80'ler müziğiyle dünyanın her yerinden binlerce insanı ağırlıyor.

Under Construction' (İnşaat Halinde) adlı bir bar/restoran var mesela, yeni ama inşaat halindeymiş görünümünde yapılmış dekorasyonu!

nilay-ornek-sli-7

Şehir kafa karıştırıcı; ya çok zengin ve yeni, ya çok fakir ve eski gibi; ara tonları az.

Şehrin büyük bir bölümünü tepeden görebileceğiniz teleferik yolculuğunu da tavsiye ederim.

nilay-ornek-sli4

* Sokak sanatı yaygın. Grafiti ve stenciller gırla ama ağırlıkla politik.

* Ermenilerin yaşadığı bölgelerde duvarlar Türkiye'ye yönelik sloganlarla dolu

nilay-ornek-sli
Loading...