Sözcü Plus Giriş
NİLAY ÖRNEK

Bu toprakların bilim adamları film olamaz mı?

25 Temmuz 2015

Kısa ve çok bilinen adıyla El Cezeri. Bu toprakların yaklaşık 900 yıl önce yetiştirdiği, sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ustası bilim adamı. Şırnak, Cizre'de doğmuş, orada ölmüş.
Leonardo Da Vinci'nin ilham kaynağı olduğu düşünülüyor.
El Cezeri, robotlar, saatler, içki sunan kadehler, su makineleri, şifreli kilitler, kasalar, termos, otomatik çocuk oyuncakları, otomatik yüzen kayık, su tulumbaları gibi çok sayıda buluşa imza attı.
Elektrik olmadığı için onun enerji kaynağı suydu.
50'den fazla cihazı ve kullanım olanaklarını ‘Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap'ta gösterdi.
Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ni gezerken gördüm ki, Cizre'deki Ulu Camii'nin kapısı ve dünyaca meşhur ejder figürlü kapı tokmakları da El Cezeri'ye ait.

 

‘BEN KINGSLEY'SiZ OLMUYOR!

 

Ve bu ülkede ondan haberi olmayan çok fazla insan var.
Oysa bu sene ‘En İyi Film' dalında Oscar adayı olan 8 filmden birinde Alan Turing'in, diğerinde Stephen Hawking'in hayatı anlatılıyordu mesela. Ve biz yeni nesil tembeller ya da bilgi bombardımanı halindekiler bazı şeyleri filmlerden öğreniyoruz.
İçinde El Cezeri'nin ‘Filli Su Saati'nin de olduğu ve onu Ben Kingsley'in canlandırdığı ‘1001 Inventions and the Library of Secrets' adlı bir film var. (İlginçtir The Physician'da İbni Sina'yı da Kingsley canlandırmıştı.) Ama yeterli mi? Hayır.
İslam'ın aydınlık çağını anlatmayı da ‘en iyi siz bilirsiniz', biliyorum ama yine de geçmişe göz atıp biraz da ‘aydınlık olanı' bugüne taşımayı öğrenseniz.
Vecihi Hürkuş'u daha yeni tanıyoruz; El Cezeri'yle de hepimiz gurur duyabiliriz.

 

İnternet fenomenlerine ihale dönemi

 

Sosyal medya aldı yürüdü. Pek çok firma da reklamını, tanıtımını sosyal medya ve o alemin ünlüleri üzerinden yapıyor. Hatta bir kısmı sırf oradan yapıyor.
Ama bu işin de suyunun çıktığı zamanlar oldu.
Takipçi satın alıp sanal büyüyenler.
Beğeni satın alanlar!

 

sosyal-medya
Firmadan 10 bin TL alıp firmanın Instagram vs hesabına 500 TL karşılığında ‘kendi etkisiymiş' gibi izleyici gönderenler…
Sonucu, etkisi ölçülemeyen tanıtımlar yapılıyor.
Ama şimdi devir, içerik ve yaratıcılık dönemi.
İngiltere'de sistem şuna gidiyor; firmalar “Şu konuda tanıtım düşünüyoruz. 20 binin üzerinde izleyicisi ve yaratıcı fikri olan gelsin” gibi bir ihale açıyor. En yaratıcı fikri veren ihaleyi alıyor.
Bizde eski sistem daha yürür ama yakında bu yola da girilir.

 

Legoland'e çocuksuz girmek yasak!

 

30'unu aşmış bir Lego fanatiği olarak, Legoland Discovery Centre'ın 30 Temmuz'da Türkiye'de, İstanbul Bayrampaşa'ya açılacak olmasıyla ilgili bir heyecan yaşadım. İstanbul ve dünyanın sembol yapılarının minyatür halleri, fabrika turu, üç bin metrekare, binlerce lego… Ancak “Çocuksuz olmaz” dediler! Kendi çocuğum olması şart değil Allah'tan.

 

legoland
Firma “Çocuklar aileleriyle oyun oynadıklarında daha mutlu oluyor” konulu bir istatistikle hareket ediyormuş, ayrıca güvenlik için de bu gerekli sanırım. Önce mırmırlandım, sonra mantıklı geldi. Eş, dost, akraba bir çocukla Legoland yolu göründü.

 

rumeli-hanİstiklal'deki efsanevi Rumeli Han,
Hilton Curio oluyormuş meğer!

 

İstanbul'un en bakımsız, karışık ama içine girince her haliyle bir şekilde insanı yakalayan, terasıyla etkileyen binalarından biri Rumeli Han. Batum'da, Türkiye'de var olan 34 Hilton ve alt markasına, 10 yıl içinde 10 tane daha ekleneceği muhabbeti dönerken edindik bu bilgiyi. Anlaşmalar yapılmış, han renove edilecek ve 2017'de ‘Rumeli Han, A Curio Collection By Hilton Hotel' olarak açılacak. Curio bir alt marka; yine üst segment ama özellikle Almanya'nın Reichshof Oteli'nde olduğu gibi tarihi doku korunup yenilenerek hizmete açılıyor. Rumeli Han'ın eski görkemine kavuşması dileğiyle…