Sözcü Plus Giriş
NİLAY ÖRNEK

Çocuklarla gidilebilecek yerler atlası!

5 Mayıs 2015 Yazarlar

Bir arkadaşım 4 yazdır aynı yerde tatil yapıyor. Neden? 6 yaşındaki kızı için en ideal yer olarak bir oteli belirlemiş, başka yer arayışıyla riske girmek istemiyor…

Çocuklu arkadaşlarımla gittiğimiz yerler, hatta oturduğumuz masalar bir süre sonra aynı olmaya başlıyor. Çünkü onlar denemelerini yapmış. Nerede garsonlar çocuklara karşı anlayışlı, nerede oyun alanı ya da çocuk menüsü var, hangi mekanların giriş çıkışı kolay/zor, biliniyor.

Hele de yeni bir ‘çocukla gitmeye uygun, gidince rahat edilen' yeni bir yer bulundu mu, bir heyecan; hemen internetteki gruplarda haberi yaymalar, o mutluluğu paylaşmalar…

Bir de tam tersine; özellikle ‘çocuksuz' ya da ‘az çocuklu' mekan arayışındaki insanlar var.

Peki her gün onlarca rehber kitabın basıldığı, özellikle ‘online' dünyada çocuk sahiplerinin deneyimlerini çokça paylaşıldığı günümüzde kapsamlı bir ‘çocuklarla gidilebilecek yerler atlası' niye yok, bilmiyorum.

Bence akıllı bir yayınevi hemen bu işe girmeli. Oteller konusundaysa ‘Küçük Oteller Kitabı'nın yeni baskısı taze çıkan Mutlu Tönbekeci'ye hep söylüyorum; hali hazırda güzel bir kitabı varken, otellere çocuklara uygunluk yıldızı da vermeli.

Nasıl oldu da ‘Kombu Çayı'  bizde hâlâ patlamadı?

Türkiye'de son yıllardaki dünya yeme içme trendlerini yakından izleme eğilimi malum.

‘Üçüncü nesil kahve dükkânlarının', sağlıklı, organik beslenme merakının büyük şehirlerdeki hızlı yükselişi de öyle…

Nasıl oldu da kimse Kombu çayını (Kombucha) buraya getirip pazarlamasını yapmadı merak ediyorum.

Bu çay özellikle Amerika'daki ‘yeme içme trendlerinde' 2014'ün parlayan yıldızıydı.

Bakteri ve mayalardan oluşan, ilaç olarak kullanılan çayın önemli içeriği Kombucha denilen çay mantarı. Bu mantar çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşıyor ve bu sıvı içinde sürekli ürüyor.

Bence garip de görünüyor.

nilay-ornek-sli-3

Ama pek çok ‘hipster'a göre onu içmek ‘cool', pek çok bilim adamına göre de sağlıklı. Cildi güzelleştirmeden uykuyu düzene sokmaya, damar açıcı özelliğinden stres gidericiliğine onlarca faydası sayılıyor.

Yenilik arayan kahvecilere duyurulur.

Bir kadın ‘Bugün ne giysem?' diye düşünmek istemezse…

Bir kadın 3 yıl, her iş günü, üniforma zorunluluğu olmaksızın aynı kıyafetleri giyecek; dile kolay!

Erkeklerden alışığız; Mark Zuckerberg'den Steve Jobs'a, Albert Einstein'dan Karl Lagerfeld'e, bizden de Cem Yılmaz, her gün aynı giyinme konusunda da birer idoller.

New York'taki ünlü bir reklam ajansında (Saatchi & Saatchi) sanat yönetmenliği yapan Matilda Kahl, son üç yıl işe aynı kıyafetle gitmiş.

nilay-ornek-sli-2

Bir ipek beyaz gömlek, özel yapım bir deri boyun bağı ve siyah pantolon.

“Her sabah işe geç kalma stresi yaşamaktan, giydiklerimin toplantılara uygun olup olmadığını düşünmekten, yaratıcılığımın giysilerimle tartılacağını hissetmekten, zamanımı ve enerjimi buna harcamaktan bıkmıştım” diyen Kahl ekliyor: “Maddi olarak da ne kadar kârlı olduğunu tahmin bile edemezsiniz”.

MATILDA GiBi GiYiNMEK

Kahl'ın bu ‘rutini' önce Harper's Bazaar'a ardından da televizyon programlarına konu olunca, çalıştığı reklam şirketi de kendi reklamını düşünecek tabii ki, 23 Nisan'ı “Matilda gibi giyinme günü” ilan etmiş.

nilay-ornek-sli

Reklam ajansının tüm çalışanları kendi tarzlarında Matilda gibi giyinmiş. Normalde küpesiz dışarı çıksa çıplak hisseden, her kıyafetine göre takısı olan biri de olsam, ne yalan söyleyeyim büyük özendim!

Benim ‘Özgür Kız'ım Leyla Alaton

Bakıyorum Leyla Alaton için pek çok haberde hâlâ ‘cemiyet hayatının ünlü siması' tabiri kullanılıyor. Evet cemiyet, evet ünlü ama pek de herkese yakın, özellikle de sosyal medyada, Instagram'da. Enerjisi yüksek bu hanımefendi kadınlara mesaj vermek için yüzüne dayak makyajı yaptırıp fotoğraf kampanyalarına katılmıyor olabilir. Ama hemen her sabah pek çok kişiye ‘Kendi paranı kazan, özgür ol, mutlu ol' mesajını veriyor; tek bir hareketiyle.

nilay-ornek-sli-5

Vücut dimdik tutulur; bir bacak düzken, diğeri kırılır; bir el işaret parmağıyla gökyüzünü gösterir, diğer el belde ve yüz gökyüzüne ya da neşeyle objektife bakar. İşte Alaton'un ‘Free'n Happy' pozu! Hemen hemen her gittiği yerde bu poza giriyor, ünlü simaları, koca iş adamı ve kadınlarını en ciddi ortamlarda bu poza sokuyor. Çok da hoşuma gidiyor.

YAZARIN TÜM YAZILARI